Rychlost.sk Blog Optické pripojenie k internetu pod lupou

Optické pripojenie k internetu pod lupou

Hľadáte najvýhodnejšie pripojenie k internetu a neuspokojíte sa s priemernou rýchlosťou alebo pochybnou stabilitou, ktorú môžu ovplyvniť aj výkyvy počasia? V takom prípade rozhodne siahnite po pripojení pomocou optického vlákna.

Optické pripojenie k internetu pod lupou

Najvyššia rýchlosť a stabilita

Optické pripojenie k internetu je v súčasnosti nedostihnuteľné - a to v rýchlosti prenosu dát aj v stabilite. Optické vlákna tvoria chrbtovú sieť celého prenosu internetu na celom svete. Donedávna sa ale táto možnosť pripojenia nedostala ku koncovým zákazníkom. Dnes už môžu optické pripojenie celkom bežne využívať firmy aj domácnosti.

Akú rýchlosť očakávať?

Optická sieť zabezpečuje možnosť dosiahnutia maximálnej súčasnej rýchlosti internetu. Bežne sa môžeme stretnúť s domácimi tarifami ponúkajúcimi rýchlosť 100 Mbit/s pre download aj upload. Dostupné sú však už aj produkty sľubujúce rýchlosť až 1 Gbit/s. Taký dátový prenos je už viac ako dostačujúci aj pre najnáročnejšie využitie internetu. Potenciál optických vlákien je ale ešte vyšší - vedcom sa podarilo dosiahnuť v laboratórnych podmienkach rýchlosť až 111 Gb/s.

Ako sa signál prenáša?

Optické vlákno môže byť vyrobené zo sklenených alebo plastových materiálov a signál je cez neho prenášaný pomocou svetla. Týmto typom kábla sa naviac môže prenášať celé svetelné farebné spektrum. Vďaka tomu je možné vysielať veľké množstvo dátových informácií súčasne a je dosiahnutá obrovská kapacita.

Výhody optického pripojenia

Najvyššia stabilita

Optické vlákna majú veľmi vysokú životnosť, sú odolné voči všetkým formám rušenia, sú použiteľné aj v nepriaznivom prostredí a prenos jeho prostredníctvom je veľmi bezpečný. Tešiť sa teda môžete na zďaleka najstabilnejšie a najtrvanlivejšie pripojenie.

Rýchlosť a potenciál do budúcna

O možnostiach rýchlosti prenosu internetu optickými vláknami sme si už niečo povedali. V súčasnosti ponúkané tarify dokonale pokryjú aj najvyššie nároky na využitie internetu. Optický internet uspokojí nielen domácich, ale aj firemných užívateľov. A čo viac. Do budúcna je tu enormný priestor pre ďalšie zrýchľovanie a skvalitňovanie pripojenia. Tam, kde sú staré pripojenia formou ADSL a pod. dávno na konci svojich síl, optický internet ešte len vybieha zo štartu.

Nízka cena

Pokiaľ ste v oblasti, kde je pokrytie optickým káblom, môžete jasať. Okrem vysokej rýchlosti a stability sa dočkáte tiež veľmi priaznivej ceny za pripojenie i prevádzku internetu.

Možnosť kombinácie so silnou Wi-Fi

Pokiaľ si zaobstaráte kvalitný router, môžete s optickým internetom využívať aj bezdrôtový internet a pripojiť sa vysokou rýchlosťou kdekoľvek v byte alebo dome.

Nevýhody

Zatiaľ sme o optickom internete spievali iba ódy. Má teda tento spôsob pripojenia k internetovej sieti vôbec nejaké nevýhody alebo nedostatky? Z technického hľadiska je možné tento variant, aspoň v súčasnej dobe, označiť za v podstate dokonalý. Jedinou slabinou je stále ešte tak trochu obmedzená dostupnosť tejto možnosti. Pokiaľ ale bývate v mieste, kde je optické pripojenie k dispozícii, neváhajte.

Projekt Stargate je ambiciózna iniciatíva zameraná na vytvorenie infraštruktúry pre umelú inteligenciu v USA. Cieľom je investovať 500 miliárd dolárov počas nasledujúcich štyroch rokov. Projekt, podporený gigantmi ako OpenAI, SoftBank a Microsoft, sľubuje tisíce pracovných miest a ekonomickú dominanciu USA.

RoboMind je vzdelávací nástroj, ktorý slúži na učenie základov programovania pomocou virtuálneho robota. Využíva pritom jednoduchý programovací jazyk Robo, ktorý je vhodnou voľbou pre začiatočníkov. Študenti sa pomocou neho učia algoritmické myslenie prostredníctvom praktických úloh, ako je navigácia bludiskom či manipulácia s objektmi.

Sam Altman, CEO OpenAI, oznámil, že spoločnosť už vie, ako vytvoriť všeobecnú umelú inteligenciu a smeruje k vývoju superinteligencie. Podľa jeho predpovede by mohla byť realitou už za niekoľko rokov. Napriek tomu, že súčasné AI systémy majú stále významné nedostatky, Altman verí v ich rýchle prekonanie.

Minecraft: Education Edition prepája populárny herný svet s výučbou. Deti môžu objavovať programovanie, spolupracovať pri riešení problémov a učiť sa nové zručnosti v známom prostredí plnom tvorivosti. Ako funguje a hodí sa aj pre menšie deti?

Alice je vzdelávacia platforma, ktorá umožňuje deťom aj študentom preniknúť do sveta programovania prostredníctvom tvorby 3D animácií, interaktívnych príbehov a jednoduchých hier. Hodí sa ako pre školákov, tak aj používateľov na vysokých školách. Čo všetko ponúka a ako funguje?

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.