Metodika merania pripojenia

Výsledné čísla merania rýchlosti sú samozrejme tým najdôležitejším údajom. Prečo sa teda nepozrieť na to, ako test presne funguje a prebieha? V zásade existujú 2 hlavné spôsoby, ako rýchlosť merať. Buď sa v teste zameriame na niekoľko serverov v rôznych lokalitách naraz, alebo namiesto toho zvolíme iba jeden server. Oba testy majú vysokú informačnú hodnotu, ale pracujú na odlišnom princípe.

Dohromady tieto testy potom tvoria veľmi presný obraz o tom, aké je vaše pripojenie k internetu rýchle (alebo pomalé). Ak chcete, aby výsledky testov skutočne zodpovedali reálnemu údaju o rýchlosti vášho pripojenia, potom počas merania nezapínajte žiadne aplikácie a nepripájajte do siete žiadne ďalšie zariadenia než to, na ktorom rýchlosť internetu meriate. Ako teda celý proces merania prebieha?

Test s výberom viacerých serverov súčasne – na stránke štartu testu označené ako "Váš štát (počet serverov)" - pre štáty, kde máme viac testovacích bodov

  1. Najprv sa vykoná rýchly test odozvy (ping) na všetky servery v danom výbere. Pri meraní odozvy sa zisťuje, ako rýchlo dokáže daný testovací server prijať malý objem dát z vášho počítača. Čím kratšia odozva servera, tým lepšie.
  2. Servery, ktoré stihnú poskytnúť odpoveď do približne 1 sekundy po odpovedi prvého servera, sú vybrané pre ďalšie testovanie, ostatné sú vyradené.
  3. Nakoniec sa odozva otestuje na serveri, ktorý bol v tomto ohľade najrýchlejší. V tomto bode tiež dôjde k meraniu hodnoty „jitteru“. Jitter vyjadruje mieru kolísania odozvy a tým pádom stabilitu pripojenia.
  4. Ďalším krokom je jednovláknový test sťahovania (downloadu), ktorý je vykonaný voči serveru s najkratšou odozvou. Jednovláknový test znamená, že sa sťahuje iba jedným pripojeným kanálom.
  5. Následne sa vykoná viacvláknový test sťahovania (downloadu). Tento test sťahovania sa vykoná voči všetkým nevyrazeným serverom, ktoré stihnú otvoriť spojenie do 1 sekundy. Viackanálový test meria niekoľkonásobné spojenie so servermi, maximálne však 40 spojení naraz. Spravidla nám poskytuje lepšiu predstavu o rýchlosti sťahovania predovšetkým tam, kde je prípojka relatívne rýchla.
  6. Po sťahovaní je čas zmerať nahrávanie (upload). Najprv jednovláknovým testom voči serveru s najkratšou odozvou.
  7. Následne sa vykoná viacvláknový test nahrávania (uploadu). Tento test nahrávania sa vykoná voči všetkým nevyrazeným serverom, ktoré stihnú otvoriť spojenie do 1 sekundy. Viacvláknový test meria niekoľkonásobné spojenie so servermi, maximálne však 40 spojení naraz.
  8. Test je dokončený.

Test s výberom jedného servera

  1. Najprv sa vykoná rýchly test odozvy (pingu) voči vybranému serveru. Ak vybraný server zlyhá, bude odozva otestovaná na všetkých záložných serveroch. Pre finálne otestovanie hodnôt bude vybraný ten server, ktorý má najkratšiu odozvu.
  2. Na finálnom vybratom serveri sa vykoná konečný test odozvy a zmeria sa jitter (kolísavosť odozvy).
  3. Nasleduje jednovláknový test sťahovania (downloadu).
  4. Voči vybranému serveru je vykonaný viacvláknový test sťahovania (downloadu). Otvorí sa maximálne 40 spojení naraz a jedná sa len o tie spojenia, ktoré sa otvoria do 1 sekundy.
  5. Prebehne jednovláknový test nahrávania (uploadu).
  6. Voči vybranému serveru je vykonaný viacvláknový test nahrávania (uploadu). Otvorí sa maximálne 40 spojení naraz a jedná sa len o tie spojenia, ktoré sa otvoria do 1 sekundy.
  7. Test je dokončený.

Prečo sú niekedy výsledky merania odlišné?

Stalo sa vám niekedy, že meranie rýchlosti vykazuje odlišné hodnoty pri opakovaných testoch? Na vine môže byť niekoľko faktorov:

  • Počet momentálne pripojených zariadení v sieti
  • Využitie prípojky a agregácia (napr. sťahovanie väčšieho objemu dát alebo prehrávanie HD videa počas testu, testovanie v špičke na zdieľanej linke)
  • Vlastnosti operačného systému alebo prehliadača
  • Preťaženie konkrétneho servera, z ktorého sťahujete dáta
  • Zaťaženie vášho počítača či iného koncového zariadenia

Vyzerá celý proces zložito? Je to treba, aby sme zistili naozaj hodnotné dáta, tak potrebujeme testovať podrobne. Pre vás to ale žiadne zložitosti naviac neznamená. Tu rýchlosť svojho internetu zistíte jedným klikom.