Rychlost.sk Blog Rozdiel medzi lacným a drahým WiFi routerom

Rozdiel medzi lacným a drahým WiFi routerom

Čaká na vás obstaranie routera, ale pri pohľade na ponuku vidíte iba krabičky odlišujúce sa cenou a vzhľadom? V tom prípade vám základný prehľad dôležitých parametrov môže nielen ušetriť dosť peňazí, ale zároveň poznateľne zrýchliť internet.

Prečo si obstarávate WiFi router?

Tak ako u väčšiny elektronických zariadení, tak aj v prípade Wi-Fi routera je dôležité povedať si, z akého dôvodu si nový model obstarávate. Možno ste doteraz žiadny nemali, starý router sa pokazil, potrebujete pripojiť viac užívateľov, túžite po väčšom dosahu... dôvodov môže byť celá rada a mali by ste ich pri výbere zohľadniť. Pri hľadaní rozdielu medzi lacným a drahým zariadením tak budeme vychádzať predovšetkým z predpokladu, že sa radíte k náročnejším užívateľom, ktorí nechcú byť pri používaní internetu obmedzovaný schopnosťami routera.

Router sám o sebe internet nezrýchli

Kvalita a schopnosti Wi-Fi routera pochopiteľne majú vplyv na rýchlosť pripojenia, viacmenej však nedokážu prekonať limity, ktoré nastavuje poskytovateľ internetu. Inými slovami o tom, ako rýchlo môžete v ideálnych podmienkach sťahovať a nahrávať dáta, rozhoduje v prvom rade samotná linka. Technicky zdatnejších užívateľov to neprekvapí, ale niektorých zákazníkov by to mohlo zaskočiť. Investovať desiatky eur do routera v nádeji, že budete mať svižnejší internet, sa vyplatí, ak máte kvalitnú internetovú tarifu.

Dve pásma by mali byť samozrejmosťou

Prvým zásadným rozdielom je podpora pásma 2,4 Ghz a 5 Ghz. Drahší router by mal byť duálny, teda podporovať obe pásma naraz spoločne. Výhodou sú funkcia DFS (automatický výber frekvencie) a TPC (kontrola sily prenosu - Transmitting Power Control). Všetky rozdiely medzi pásmami sú veľmi dobre popísané v staršom článku Aký je rozdiel u Wi-Fi routerov na frekvencii 2,4 GHz a 5 GHz?

Väčšina zariadení dnes poskytuje podporu štandardov 802.11a/b/g/n. Dve pásma automaticky znamenajú podporu štandardu 802.11ac. Základné routery s týmto štandardom ponúkajú kombinovanú rýchlosť až 1,2 Gbps. Tie lepšie a tým pádom drahšie ponúknu rýchlosť až okolo 3 Gbps.

Antény a beamforming pre lepší signál

Vyššia cena by mala routeru dodať tiež lepšie antény. Práve tie rozhodujú o tom, ako dobre dokáže router signál šíriť. Odporučiť možno externé všesmerové antény s vysoko výkonným audiozosilňovačom a technológiou tvarovania lúčov (tzv. beamforming). Lacnejšie modely majú anténu spravidla integrovanú a neumožnia ani pridanie externej antény, ktorú si zakúpite zvlášť.

USB by nemalo chýbať

Z hľadiska konektivity pri drahších modeloch žiadajte prítomnosť rýchleho portu USB 3.0. Vďaka nemu budete mať možnosť k routeru pripojiť napríklad tlačiareň alebo externé úložisko. V druhom prípade sa vám otvorí vzdialený prístup k dátam na úložisku zo všetkých zariadení v sieti.

Bezpečnosť v neposlednom rade

Drahšie modely ponúkajú podporu moderných štandardov, dve pásma, pokročilé funkcie nastavenia a smerovania signálu, výkonné antény, lepšiu konektivitu a hlavne tiež prepracovanejšie bezpečnostné funkcie. Na tie je v dnešnej dobe rozhodne dobré myslieť. Úplným základom je WPA2, v roku 2018 dorazí do routerov WPA3. Z hľadiska šifrovania je najlepšou voľbou AES (Advanced Encryption Standard). Medzi ďalšie spôsoby ochrany sa radí rodičovský zámok, whitelist a blacklist (správa zariadení), možnosť nastavenia siete pre hosťov WPS (WiFi Protected Setup). Bezpečnostné funkcie pri lepších routeroch vám umožnia ľahko zabezpečiť Wi-Fi sieť pred nevítanými hosťami.

Na routery sa neoplatí šetriť

Internet väčšina domácností používa každý deň. Router je v prevádzke nepretržite, a preto sa oplatí investovať do jeho kvality. V opačnom prípade vás môžu trápiť rôzne komplikácie od pomalého pripojenia cez nestabilný signál až po prehrievanie routera a jeho samovoľné reštartovanie. Ak si chcete užiť surfovanie bez starostí a dostatočný užívateľský komfort, sú pre vás tie najlacnejšie kúsky na trhu vyhodenými peniazmi.

Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.

Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.

Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.

Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.

Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.

Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.

Ďalšie jazykové verzie