Používanie switchov (sieťových prepínačov) je v súčasnosti výsadou najmä podnikových sietí, svoje uplatnenie však majú aj v sieťach domácich. Na trhu narazíte na switche v rôznych cenových kategóriách, ktoré sa líšia parametrami i doplnkovými funkciami. Na aké sa zamerať a podľa čoho nový switch vybrať? Práve tejto problematike sa budeme venovať na nasledujúcich riadkoch.
Ak doma používate hneď niekoľko zariadení, ktoré pripájate k internetovej sieti pomocou kábla, počet portov routeru pre vás nemusí byť postačujúci. Zapojením switcha do domácej internetovej siete ju tak jednoducho a efektívne rozvetvíte. Káblové pripojenie sa považuje za stabilnejšie než pripojenie bezdrôtové. Preto sa odporúča pripájať počítače, televízory, herné konzoly, sieťové tlačiarne, kamery a iné prístroje práve pomocou káblu. Cez Wi-Fi sa potom k internetu pripájajte na prenosných zariadeniach. Switch ľahko pripojíte k svojmu existujúcemu routeru a počet portov tak aj znásobíte.
Rozšírenie počtu portov ale nie je jediným dôvodom, prečo zvažovať zaobstaranie switcha do domácej siete. Ak napríklad potrebujete k internetu pripojiť viac zariadení, ktoré sa nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od routera (v inej miestnosti či podlaží), museli by ste od routera viesť hneď niekoľko dlhých káblov. Praktickejším riešením je od routera do požadovanej miestnosti natiahnuť len jeden dlhý kábel a k nemu pripojiť switch. Od neho potom povediete samostatné káble k jednotlivým zariadeniam, ktoré už nemusia byť príliš dlhé.
Pri výbere nového switcha pre domáce využitie by ste sa mali oboznámiť so základnými parametrami a s tým, čo vlastne znamenajú. Vyhnete sa tak riziku zaobstarania sieťového prvku, ktorý nebude zodpovedať vašim požiadavkám. Medzi významné parametre sieťových prepínačov patrí:
Pri výbere nového switcha do domácej siete sa nezameriavajte len na technické parametre, ale aj na samotnú konštrukciu zariadenia. Najlacnejšie sieťové prepínače sú vyrobené z plastu, a tak sú až príliš ľahké a zle odvádzajú teplo. Preto sa kvalitnejšie switche konštruujú z odolného kovu, ktorý zabezpečuje účinné pasívne chladenie. Väčšina switchov je navrhnutá pre montáž na stenu aj umiestnenie na rovný povrch. Samostatnú kategóriu switchov potom tvorí rack, čo je štandardizovaný systém, do ktorého sa prepínače montujú s ďalšími sieťovými prvkami.
Ak do sieťového prepínača investujete, budete môcť využívať rad ďalších užitočných funkcií, ktoré lacnejšie modely switchov nezvládnu. Patrí medzi ne napríklad funkcia napájania zariadení cez sieťový kábel – PoE. O napájaní zariadení cez PoE sme nedávno napísali samostatný článok, a tak si ho rozhodne nenechajte ujsť.
Medzi ďalšie nadštandardné funkcie sieťových prepínačov patrí riadenie kvality služieb označované ako QoS (Quality of Service). Zariadenie automaticky vyhodnocuje zaťaženie a zabraňuje preťaženiu. Vďaka tomu sa nestane, že by napríklad sťahovanie objemných súborov narušilo kvalitu telefonovania cez internet. Vďaka funkcii QoS sa switch postará o to, aby sa rýchlosť sťahovania veľkého súboru znížila a umožnila dostatočnú rýchlosť pre audio či videohovor.
Switche tiež umožňujú manuálne nastavenie priorít jednotlivých portov. V praxi to znamená, že napríklad port využívaný pre pripojenie internetu k televízoru môže mať vyššiu prioritu než port pre pripojenie do stolového počítača. Rýchlosť pre bezproblémové streamovanie tak bude dostatočná aj pri sťahovaní súborov na PC.
Nemôžeme zabudnúť ani na užitočnú funkciu správy a dohľadu na diaľku. V softvérovom prostredí switcha môžete zariadenie na diaľku reštartovať, aktualizovať firmware, monitorovať dátové prenosy, sledovať chybové hlásenia či obmedziť prevádzku na niektorom z portov. Switch môže byť doplnený aj o funkciu testovania káblov, ktorá ľahko odhalí poškodený kábel zapojený do zariadenia.
Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia prenosová rýchlosť a počet zariadení pripojených v sieti, tým sú vyššie nároky na výkon a funkcie sieťového prepínača. Výberom kvalitného a výkonného zariadenia využijete plný potenciál, ktorý vaša sieť ponúka.
Prevedieme vás základnými konceptmi AI, od strojového učenia cez neurónové siete až po spracovanie prirodzeného jazyka. Dozviete sa, ako začať s praktickým štúdiom AI, aké nástroje používať a ako držať krok s týmto rýchlo sa rozvíjajúcim odborom.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.
Umelá inteligencia už dávno nie je sci-fi a na výber máme hneď niekoľko šikovných pomocníkov. Dvaja z nich, ChatGPT a nováčik DeepSeek, teraz súperia o priazeň používateľov. V čom sa od seba líšia? A ktorý z nich je najlepší?