Používanie switchov (sieťových prepínačov) je v súčasnosti výsadou najmä podnikových sietí, svoje uplatnenie však majú aj v sieťach domácich. Na trhu narazíte na switche v rôznych cenových kategóriách, ktoré sa líšia parametrami i doplnkovými funkciami. Na aké sa zamerať a podľa čoho nový switch vybrať? Práve tejto problematike sa budeme venovať na nasledujúcich riadkoch.
Ak doma používate hneď niekoľko zariadení, ktoré pripájate k internetovej sieti pomocou kábla, počet portov routeru pre vás nemusí byť postačujúci. Zapojením switcha do domácej internetovej siete ju tak jednoducho a efektívne rozvetvíte. Káblové pripojenie sa považuje za stabilnejšie než pripojenie bezdrôtové. Preto sa odporúča pripájať počítače, televízory, herné konzoly, sieťové tlačiarne, kamery a iné prístroje práve pomocou káblu. Cez Wi-Fi sa potom k internetu pripájajte na prenosných zariadeniach. Switch ľahko pripojíte k svojmu existujúcemu routeru a počet portov tak aj znásobíte.
Rozšírenie počtu portov ale nie je jediným dôvodom, prečo zvažovať zaobstaranie switcha do domácej siete. Ak napríklad potrebujete k internetu pripojiť viac zariadení, ktoré sa nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od routera (v inej miestnosti či podlaží), museli by ste od routera viesť hneď niekoľko dlhých káblov. Praktickejším riešením je od routera do požadovanej miestnosti natiahnuť len jeden dlhý kábel a k nemu pripojiť switch. Od neho potom povediete samostatné káble k jednotlivým zariadeniam, ktoré už nemusia byť príliš dlhé.
Pri výbere nového switcha pre domáce využitie by ste sa mali oboznámiť so základnými parametrami a s tým, čo vlastne znamenajú. Vyhnete sa tak riziku zaobstarania sieťového prvku, ktorý nebude zodpovedať vašim požiadavkám. Medzi významné parametre sieťových prepínačov patrí:
Pri výbere nového switcha do domácej siete sa nezameriavajte len na technické parametre, ale aj na samotnú konštrukciu zariadenia. Najlacnejšie sieťové prepínače sú vyrobené z plastu, a tak sú až príliš ľahké a zle odvádzajú teplo. Preto sa kvalitnejšie switche konštruujú z odolného kovu, ktorý zabezpečuje účinné pasívne chladenie. Väčšina switchov je navrhnutá pre montáž na stenu aj umiestnenie na rovný povrch. Samostatnú kategóriu switchov potom tvorí rack, čo je štandardizovaný systém, do ktorého sa prepínače montujú s ďalšími sieťovými prvkami.
Ak do sieťového prepínača investujete, budete môcť využívať rad ďalších užitočných funkcií, ktoré lacnejšie modely switchov nezvládnu. Patrí medzi ne napríklad funkcia napájania zariadení cez sieťový kábel – PoE. O napájaní zariadení cez PoE sme nedávno napísali samostatný článok, a tak si ho rozhodne nenechajte ujsť.
Medzi ďalšie nadštandardné funkcie sieťových prepínačov patrí riadenie kvality služieb označované ako QoS (Quality of Service). Zariadenie automaticky vyhodnocuje zaťaženie a zabraňuje preťaženiu. Vďaka tomu sa nestane, že by napríklad sťahovanie objemných súborov narušilo kvalitu telefonovania cez internet. Vďaka funkcii QoS sa switch postará o to, aby sa rýchlosť sťahovania veľkého súboru znížila a umožnila dostatočnú rýchlosť pre audio či videohovor.
Switche tiež umožňujú manuálne nastavenie priorít jednotlivých portov. V praxi to znamená, že napríklad port využívaný pre pripojenie internetu k televízoru môže mať vyššiu prioritu než port pre pripojenie do stolového počítača. Rýchlosť pre bezproblémové streamovanie tak bude dostatočná aj pri sťahovaní súborov na PC.
Nemôžeme zabudnúť ani na užitočnú funkciu správy a dohľadu na diaľku. V softvérovom prostredí switcha môžete zariadenie na diaľku reštartovať, aktualizovať firmware, monitorovať dátové prenosy, sledovať chybové hlásenia či obmedziť prevádzku na niektorom z portov. Switch môže byť doplnený aj o funkciu testovania káblov, ktorá ľahko odhalí poškodený kábel zapojený do zariadenia.
Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia prenosová rýchlosť a počet zariadení pripojených v sieti, tým sú vyššie nároky na výkon a funkcie sieťového prepínača. Výberom kvalitného a výkonného zariadenia využijete plný potenciál, ktorý vaša sieť ponúka.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.
Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.
Spomeňte si na dychberúcu víziu budúcnosti z filmu Blade Runner - holografické reklamy, kyberpriestor a všadeprítomné siete. Môže sa táto fikcia stať realitou? Zistite, čo môžeme očakávať od internetu budúcnosti a ako sa budú stierať hranice medzi realitou a virtuálnym svetom.
Lagy a vysoký ping vám kazia radosť z online hrania? Zistite, aká rýchlosť internetu je pre plynulý herný zážitok skutočne potrebná a ako optimalizovať vaše pripojenie. Prezradíme vám tipy na nastavenie routera, vplyv latencie na rôzne herné žánre a ďalšie užitočné rady, vďaka ktorým sa stanete pánmi virtuálnych bojísk.