Rychlost.sk Blog PoE – možnosť napájania po sieťovom kábli

PoE – možnosť napájania po sieťovom kábli

Sieťové ethernetové káble sa spravidla využívajú na prenos dát. Štandardy IEEE 802.3af a 802.3at však navyše definujú funkciu napájania po sieťovom kábli. Malé sieťové zariadenia tak môžete napájať aj bez nutnosti privádzať napätie ďalším samostatným káblom. Poďme sa zamerať na výhody a nevýhody PoE (Power over Ethernet) a jeho špecifiká.

PoE – možnosť napájania po sieťovom kábli

Motiváciou vzniku PoE bol rozmach internetového telefonovania

Na prelome tisícročia sa hojne rozšírila technológia internetového telefonovania, tzv. VoIP. Jednou z nevýhod IP telefónov bola potreba ich napájania samostatným káblom pripojeným k zdroju energie. Práve eliminácia dodatočného zdroja napájania bola hlavnou motiváciou k vzniku PoE. Táto funkcia totiž umožnila napájať IP telefóny a súčasne prenášať dáta len jedným káblom, čo prinieslo jednoduchšie zapojenie zariadení aj úsporu káblov.

Dva typy napájacích zdrojov pre PoE

Aby bolo napájanie prostredníctvom dátového kábla možné, musí do nich byť injektované napájacie napätie. To sa vykonáva dvoma spôsobmi, a to pomocou switcha s podporou PoE (obvykle aktívne) alebo použitím špeciálnych PoE injektorov (pasívne).

Sieťové prepínače so schopnosťou PoE

Niekedy dátové switche priamo podporujú funkciu aktívneho alebo pasívneho PoE. Podporu napájania cez dátové káble môžu mať všetky porty. V takom prípade je však treba počítať s tým, že zdroj prepínača nie je dimenzovaný pre napájanie vo všetkých portoch súčasne. Aby nedošlo k preťaženiu, nepripájajte k dátovému prepínaču cez PoE viac než polovicu zariadení z celkového počtu portov. Napríklad switch s 10 portami len ťažko zvládne napájať viac než 5 zariadení súčasne, mnohokrát aj menej. Existujú potom aj sieťové prepínače, ktoré majú priamo vyznačené porty s podporou PoE. U nich je garantovaný plný napájací výkon, vždy však musíte overovať, ktorý z portov je len dátový a ktorý napájaný.

PoE injektory

Na princípe pasívneho PoE, kedy sa jednoducho na nevyužité vodiče v sieťovom kábli pripojí požadované napätie, fungujú tzv. PoE injektory. Tie sa pridávajú na jednotlivé ethernetové káble a slúžia na napájanie jediného zariadenia. Použitie injektorov je jednoduchým a lacným riešením, prináša však množstvo nevýhod a rizík. Pri použití PoE injektorov môže dôjsť k výraznému úbytku napätia na dlhom kábli. Pri nesprávnom použití kabeláže alebo nekompatibilného zariadenia dokonca hrozí riziko jeho zničenia. Ak sa totiž kábel s pasívnym PoE napájaním pripojí do bežného rozhrania, ktoré pre obojsmerný prenos dát používa všetky páry vodičov v kábli, môže dôjsť k skratu a prepäleniu.

Pre aké zariadenia sa PoE napájanie využíva

Okrem spomínaných IP telefónov sa napájanie pomocou funkcie PoE využíva najmä pre webové kamery. Odpadajú tak starosti s naťahovaním dlhých napájacích kabeláží pre jednotlivé IP kamery, prenos dát aj napájanie je riešené len ethernetovým káblom. Napájanie pomocou PoE podporujú tiež niektoré typy prístupových bodov (Wi-Fi Access pointy) na rozšírenie dosahu bezdrôtového signálu.

Ak sa rozhodnete niektoré zo svojich zariadení napájať pomocou ethernetového kábla, zvoľte najvhodnejší spôsob injektovania napätia. Použitie PoE injektorov je jednoduché a lacné, prináša však množstvo rizík, s ktorými treba počítať.

Cítite sa v digitálnom svete bezpečne? Kybernetická kriminalita je ako vírus, ktorý sa šíri závratnou rýchlosťou a útočí na nič netušiace obete. Ransomware, útoky na Internet vecí, rafinované techniky sociálneho inžinierstva – hrozby číhajú na každom rohu. Prečítajte si, ako sa brániť kybernetickým predátorom a ako môžete ochrániť svoje dáta aj súkromie v online džungli.

Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.

Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.

Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.

Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.

Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.

Ďalšie jazykové verzie