Čaká na vás obstaranie routera, ale pri pohľade na ponuku vidíte iba krabičky odlišujúce sa cenou a vzhľadom? V tom prípade vám základný prehľad dôležitých parametrov môže nielen ušetriť dosť peňazí, ale zároveň poznateľne zrýchliť internet.
Tak ako u väčšiny elektronických zariadení, tak aj v prípade Wi-Fi routera je dôležité povedať si, z akého dôvodu si nový model obstarávate. Možno ste doteraz žiadny nemali, starý router sa pokazil, potrebujete pripojiť viac užívateľov, túžite po väčšom dosahu... dôvodov môže byť celá rada a mali by ste ich pri výbere zohľadniť. Pri hľadaní rozdielu medzi lacným a drahým zariadením tak budeme vychádzať predovšetkým z predpokladu, že sa radíte k náročnejším užívateľom, ktorí nechcú byť pri používaní internetu obmedzovaný schopnosťami routera.
Kvalita a schopnosti Wi-Fi routera pochopiteľne majú vplyv na rýchlosť pripojenia, viacmenej však nedokážu prekonať limity, ktoré nastavuje poskytovateľ internetu. Inými slovami o tom, ako rýchlo môžete v ideálnych podmienkach sťahovať a nahrávať dáta, rozhoduje v prvom rade samotná linka. Technicky zdatnejších užívateľov to neprekvapí, ale niektorých zákazníkov by to mohlo zaskočiť. Investovať desiatky eur do routera v nádeji, že budete mať svižnejší internet, sa vyplatí, ak máte kvalitnú internetovú tarifu.
Prvým zásadným rozdielom je podpora pásma 2,4 Ghz a 5 Ghz. Drahší router by mal byť duálny, teda podporovať obe pásma naraz spoločne. Výhodou sú funkcia DFS (automatický výber frekvencie) a TPC (kontrola sily prenosu - Transmitting Power Control). Všetky rozdiely medzi pásmami sú veľmi dobre popísané v staršom článku Aký je rozdiel u Wi-Fi routerov na frekvencii 2,4 GHz a 5 GHz?
Väčšina zariadení dnes poskytuje podporu štandardov 802.11a/b/g/n. Dve pásma automaticky znamenajú podporu štandardu 802.11ac. Základné routery s týmto štandardom ponúkajú kombinovanú rýchlosť až 1,2 Gbps. Tie lepšie a tým pádom drahšie ponúknu rýchlosť až okolo 3 Gbps.
Vyššia cena by mala routeru dodať tiež lepšie antény. Práve tie rozhodujú o tom, ako dobre dokáže router signál šíriť. Odporučiť možno externé všesmerové antény s vysoko výkonným audiozosilňovačom a technológiou tvarovania lúčov (tzv. beamforming). Lacnejšie modely majú anténu spravidla integrovanú a neumožnia ani pridanie externej antény, ktorú si zakúpite zvlášť.
Z hľadiska konektivity pri drahších modeloch žiadajte prítomnosť rýchleho portu USB 3.0. Vďaka nemu budete mať možnosť k routeru pripojiť napríklad tlačiareň alebo externé úložisko. V druhom prípade sa vám otvorí vzdialený prístup k dátam na úložisku zo všetkých zariadení v sieti.
Drahšie modely ponúkajú podporu moderných štandardov, dve pásma, pokročilé funkcie nastavenia a smerovania signálu, výkonné antény, lepšiu konektivitu a hlavne tiež prepracovanejšie bezpečnostné funkcie. Na tie je v dnešnej dobe rozhodne dobré myslieť. Úplným základom je WPA2, v roku 2018 dorazí do routerov WPA3. Z hľadiska šifrovania je najlepšou voľbou AES (Advanced Encryption Standard). Medzi ďalšie spôsoby ochrany sa radí rodičovský zámok, whitelist a blacklist (správa zariadení), možnosť nastavenia siete pre hosťov WPS (WiFi Protected Setup). Bezpečnostné funkcie pri lepších routeroch vám umožnia ľahko zabezpečiť Wi-Fi sieť pred nevítanými hosťami.
Internet väčšina domácností používa každý deň. Router je v prevádzke nepretržite, a preto sa oplatí investovať do jeho kvality. V opačnom prípade vás môžu trápiť rôzne komplikácie od pomalého pripojenia cez nestabilný signál až po prehrievanie routera a jeho samovoľné reštartovanie. Ak si chcete užiť surfovanie bez starostí a dostatočný užívateľský komfort, sú pre vás tie najlacnejšie kúsky na trhu vyhodenými peniazmi.
ChatGPT zmenil svet umelej inteligencie, ale nie je jediným hráčom na poli AI asistentov. Objavte päť zaujímavých alternatív s rôznym zameraním – od analytického Claude po všestranný Gemini až po európskeho Mistrala. Každý z nich vyniká v niečom inom a ponúkne vám odlišné funkcie.
Prevedieme vás základnými konceptmi AI, od strojového učenia cez neurónové siete až po spracovanie prirodzeného jazyka. Dozviete sa, ako začať s praktickým štúdiom AI, aké nástroje používať a ako držať krok s týmto rýchlo sa rozvíjajúcim odborom.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.