Rychlost.sk Blog X spúšťa bezplatnú verziu AI chatbota Grok

X spúšťa bezplatnú verziu AI chatbota Grok

AI chatbot Grok od xAI, predtým dostupný len platiacim používateľom X, sa otvára širokej verejnosti. Bezplatná verzia prichádza s obmedzeným počtom otázok, ale aj tak ponúka prístup k výkonným funkciám, ako je generovanie a porozumenie obrázkov. Znamená to novú éru v dostupnosti umelej inteligencie?

X spúšťa bezplatnú verziu AI chatbota Grok

Spoločnosť X, kedysi známa ako Twitter, sa chystá sprístupniť svojho AI chatbota Groka všetkým používateľom sociálnej siete. Dosiaľ bol dostupný len platiacim používateľom prémiových služieb. Podľa niektorých tým chce Elon Musk konkurovať ostatným AI chatbotom, vrátane ChatGPT.

Grok bude nově dostupný pro každého

Podľa informácií od používateľov a výskumníkov aplikácií sa zdá, že bezplatná verzia Groku sa už testuje v niektorých regiónoch, vrátane Nového Zélandu. Nové lokality by mali postupne pribudnúť. Aj keď je bezplatný prístup ku Groku skvelou správou, prichádza s určitými obmedzeniami.

Podľa dostupných informácií bude možné s modelom Grok-2 položiť 10 otázok, zatiaľ čo s modelom Grok-2 mini 20 otázok každé dve hodiny. Analýza obrázkov bude obmedzená na tri otázky denne. Pre prístup k bezplatnému Groku bude tiež nutné mať účet starý aspoň sedem dní a prepojiť ho s telefónnym číslom.

Od generovania obrázkov k ich porozumeniu

Grok-2, spustený v auguste spoločnosťou xAI, sa od začiatku pýšil schopnosťou generovať obrázky vďaka technológii FLUX.1 od Black Forest Labs. Koncom minulého mesiaca potom xAI obohatila model o schopnosť porozumieť obrázkom, čo otvára dvere k fascinujúcim možnostiam.

Sprístupnením Groku zadarmo sa xAI pravdepodobne snaží rozšíriť svoju užívateľskú základňu a urýchliť spätnú väzbu, ktorú potrebuje na ďalší vývoj. Okrem toho by sa mohol Grok rýchlo stať priamou konkurenciou ďalších AI chatbotov, vrátane ChatGPT, Claude a Gemini. Či sa mu podarí v tomto súboji titánov uspieť, ukáže ale až čas.

RoboMind je vzdelávací nástroj, ktorý slúži na učenie základov programovania pomocou virtuálneho robota. Využíva pritom jednoduchý programovací jazyk Robo, ktorý je vhodnou voľbou pre začiatočníkov. Študenti sa pomocou neho učia algoritmické myslenie prostredníctvom praktických úloh, ako je navigácia bludiskom či manipulácia s objektmi.

Sam Altman, CEO OpenAI, oznámil, že spoločnosť už vie, ako vytvoriť všeobecnú umelú inteligenciu a smeruje k vývoju superinteligencie. Podľa jeho predpovede by mohla byť realitou už za niekoľko rokov. Napriek tomu, že súčasné AI systémy majú stále významné nedostatky, Altman verí v ich rýchle prekonanie.

Minecraft: Education Edition prepája populárny herný svet s výučbou. Deti môžu objavovať programovanie, spolupracovať pri riešení problémov a učiť sa nové zručnosti v známom prostredí plnom tvorivosti. Ako funguje a hodí sa aj pre menšie deti?

Alice je vzdelávacia platforma, ktorá umožňuje deťom aj študentom preniknúť do sveta programovania prostredníctvom tvorby 3D animácií, interaktívnych príbehov a jednoduchých hier. Hodí sa ako pre školákov, tak aj používateľov na vysokých školách. Čo všetko ponúka a ako funguje?

Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.

OpenAI zavŕšila svoju vianočnú akciu „12 dní OpenAI“ oznámením revolučného modelu o3 a jeho menšej verzie o3-mini. Nový model sľubuje výrazné zlepšenie v oblasti uvažovania a riešenia komplexných úloh. Zatiaľ bude dostupný iba pre bezpečnostných výskumníkov.