Rychlost.sk Blog Všetko, čo potrebujete vedieť o TV cez internet

Všetko, čo potrebujete vedieť o TV cez internet

V posledných rokoch sa výrazne začalo rozširovať vysielanie televíznych programov prostredníctvom internetu, označované ako IPTV (Internet Protocol Television). Toto vysielanie poskytujú predovšetkým telekomunikační operátori prostredníctvom svojich telefónnych liniek. Čo všetko by ste mali vedieť, než začnete televíziu cez internet sledovať?

Ako to funguje?

Na pripojenie slúžia väčšinou vysokorýchlostné internetové prípojky alebo pripojenie prostredníctvom optických vlákien. K nesporným výhodám IPTV patrí široká ponuka televíznych programov a tiež dodatočné televízne služby, ku ktorým patrí elektronický sprievodca EPG (Electronic Programing Guide), ponuka platených programov PPV (Play Per View), video na vyžiadanie - VoD (Video on Demand) a ďalšie informačné služby. Ich rozsah vychádza vždy z konkrétnej ponuky jednotlivých spoločností.

Kde a ako je IPTV dostupná?

Dostupnosť IPTV závisí v prvom rade na dostupnosti vysokorýchlostného pripojenia, prostredníctvom ktorého je IPTV prenášaná. Ak máte záujem napríklad o IPTV od spoločnosti, ktorá používa na jej prenos ADSL2+, potom je nutné, aby bolo ADSL2+ dostupné v oblasti vášho bydliska. O dostupnosti technológie sa môžete vždy informovať u konkrétnej spoločnosti, ktorá IPTV ponúka. Pre sledovanie budete potrebovať set-top-box a v prípade prenosu IPTV pomocou ADSL prípojky aj ADSL modem. Set-top-boxy, používané na príjem IPTV, sú väčšinou hybridné. To znamená, že podporujú súčasne aj príjem pozemného (DVB-T), satelitného (DVB-S) aj káblového digitálneho vysielania (DVB-C).

Ako je to so súčasným sledovaním a surfovaním?

Nemusíte sa obávať žiadnych komplikácií. Vďaka oddeleniu pásma na telefonovanie a prenos dát súčasne s nastavením priority na živé televízne vysielanie môžete prostredníctvom jednej pevnej telefónnej alebo optickej linky zároveň sledovať televízny program IPTV, telefonovať, sťahovať dáta aj surfovať po internete.

Ďalšie prednosti IPTV

  • Sledovaný program je možné zaznamenať pre opakované zhliadnutie
  • S použitím špeciálneho zariadenia (napríklad DIGI2GO) je možné program kedykoľvek zastaviť, pretočiť a sledovať od požadovaného miesta.
  • Jednou z možností, ako sledovať v reálnom čase na televízii alebo na PC či inom zariadení, je streamovanie cez klasický prehrávač médií. Prehrávače typu VLC Player alebo BS Player, ktoré sú na sledovanie filmov z disku najčastejšie používané, je totiž možné využiť aj na sledovanie TV.
  • Ďalšou možnosťou je streamovanie priamo na webových stránkach televízií (má ich aj vysielanie Českej televízie).

Videoservery namiesto IPTV

Nechcete si zaobstarať IPTV a dávate prednosť iba jednotlivým programom? Ak navštívite niektorý z videoserverov televíznych staníc, môžete ľahko sledovať programy online prakticky kdekoľvek a kedykoľvek (v zahraničí je to občas obmedzené platnosťou vysielacej licencie). Na sledovanie stačí zvoliť požadovaný program, kliknúť na prehrávanie a môžete si ho pozrieť priamo zo servera poskytovateľa. To sa javí ako ideálne riešenie na sledovanie pôvodných programov, filmov aj seriálov z televíznej produkcie danej stanice.

Na sledovanie a streamovanie v reálnom čase však počítajte s tým, že budete potrebovať na nerušený zážitok naozaj kvalitné, spoľahlivé a rýchle pripojenie. Potom totiž môžete zvoliť aj vysokú kvalitu rozlíšenia, ktorá výsledný dojem určite ešte zvýši.

SpaceX v spolupráci s novozélandským operátorom One NZ spustila prvú celonárodnú satelitnú sieť na posielanie SMS správ. Táto prelomová služba umožňuje komunikáciu aj v oblastiach bez klasického mobilného signálu. Zatiaľ podporuje iba štyri modely telefónov a čas doručenia správ môže trvať až 10 minút.

Tynker je moderná platforma, ktorá učí deti programovať zábavným spôsobom. Pomocou vizuálnych blokov si môžu vytvoriť vlastné hry, animácie alebo ovládať roboty. Platforma podporuje kreativitu, logické myslenie a dáva deťom možnosť poznávať technológie hravou cestou. Zistite, ako funguje a v čom je lepšia, alebo naopak horšia ako iné platformy.

Digitálny blackout. ChatGPT, Sora, Instagram aj Facebook nefungovali. Milióny používateľov sa ocitli bez prístupu k obľúbeným službám. Výpadky odhalili krehkosť online sveta a závislosť na technológiách. OpenAI sa potýkalo s problémami serverov, zatiaľ čo Meta riešila globálny výpadok. Čo sa deje za múrmi technologických gigantov?

Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo základy programovania zábavnou a prístupnou formou? Scratch je ideálny štartovací bod. Tento vizuálny programovací jazyk umožňuje deťom tvoriť hry, animácie a príbehy bez nutnosti písať zložitý kód. Naučia sa základy logického myslenia a kreativity a otvoria sa im dvere k ozajstnému programovaniu.

Wi-Fi 6, najnovší štandard bezdrôtových sietí, prináša revolúciu v rýchlosti, kapacite a efektivite. Vďaka novým technológiám, ako sú OFDMA, MU-MIMO a BSS Coloring, dokáže poskytnúť až štyrikrát väčšiu priepustnosť a obslúžiť viac zariadení súčasne. Zistite, ako vám Wi-Fi 6 dokáže pomôcť doma aj v kancelárii.

Programovanie nie je len o písaní kódu, je to cesta k rozvoju logického myslenia a kreativity. Objavte, ako môžete deťom predstaviť svet programovania zábavnou formou, od jednoduchých blokových jazykov až po skutočné kódovanie.