Určite sa do stavby domu nepustíme naslepo, bez projektu a konzultácie s odborníkmi. Aj tak ale musíte mať na zreteli dátové rozvody, bez ktorých sa dnes žiadny moderný dom ani iná stavba nezaobíde. Pri svojej novej domácnosti určite budete chcieť využívať inteligentné riadenie prevádzky a dátové rozvody (spolu s anténnymi a ďalšími rozvodmi) sú bezpochyby k tejto funkcii potrebné.
Dodatočná montáž by mohla byť zbytočne komplikovaná, takže na dátové rozvody je potrebné myslieť s predstihom. Cez štruktúrovanú kabeláž v dome prebieha všetka komunikácia pripojených zariadení a týmto spôsobom býva riešené aj pripojenie k internetu, zabezpečenie objektu, domáci audiosystém a ďalšie funkcie.
Hoci má bezdrôtové Wi-Fi pripojenie bezpochyby veľa výhod, myslite na to, že niektoré zariadenia budú mať svoje pevné miesto a tam je kábel rozhodne vo výhode. Pripojenie káblom je totiž zaručene o niečo rýchlejšie, nehrozí pri ňom rušenie, preťaženie alebo oslabenie signálu pri prechode niektorými prekážkami. Signál navyše nie je dostupný (aj cez heslo a šifrovanie sa do vašej súkromnej Wi-Fi nejaký ten šikula dokáže dostať) v okolí pre cudzie osoby a čo sa finančnej stránky týka?
Keď kúpite niekoľko naozaj kvalitných routerov pre zabezpečenie spoľahlivého pokrytia objektu, príde to značne drahšie než káblový rozvod signálu. Potom vystačíte s jedným routerom pre mobilné zariadenia a výstup kábla si naplánujete všade tam, kde v budúcnosti počítate s pripojením zariadení, ktoré budú vyžadovať kvalitné a rýchle pripojenie na internet. Nejde len o počítače, internet využívajú aj inteligentné televízory či audiosystémy.
Okrem rozvodu internetového signálu v modernom dome budú potrebné aj ďalšie káblové rozvody. Či budete používať hneď od zabývani a inteligentné ovládanie spotrebičov, automatický systém riadenia domu (vetranie, vykurovanie a pod.), telekomunikačné systémy, alarm a kamerový systém zabezpečenia, protipožiarne čidlá i ďalšie zariadenia, alebo sa k ich používaniu rozhodnete neskôr, to nie je rozhodujúce.
Dôležité ale bezpochyby je radšej budovať dátové aj káblové rozvody tak, aby ste mali určitú rezervu pre prípad potreby. Ide o možnosť prípadných zásahov, opravy, úpravy, rozšírenie a pridanie ďalších káblov alebo ich jednoduchá výmena. Rozhodne sa oplatí projektovať rozvod dátovej a káblovej siete tak, aby zostali aj nejaké voľné káble „do rezervy“ a aby bolo možné bez búrania alebo podobných stavebných zásahov do siete zasiahnuť v prípade potreby.
Moderné budovy sú už vybavované zodpovedajúcou kabelážou plošne a každá jednotlivá miestnosť je opatrená niekoľkými prípojkami. Detailné umiestnenie prípojných miest je ovšem vhodné navrhnúť s predstihom, aby ste nakoniec nemuseli využívať predlžovacie káble a podobné núdzové riešenia.
Je možné využiť aj elektrického rozvodu pre prenos dát. Popri všeobecne známom zapojení pomocou káblov Ethernet alebo prenosu prostredníctvom Wi-Fi routeru možno vytvoriť dátovú sieť, ktorá bude využívať pre prenos dát elektrické vedenie. Táto technológia je pomerne nová a do povedomia užívateľov len vstupuje, avšak má mnoho predností a bolo by chybou ju prehliadať. Označuje sa ako Powerline Communication (PLC) a často sa s ňou možno stretnúť skôr pod označením homeplug. Využíva bežné elektrické rozvody a dátové pakety sú prenášané na vysokej frekvencii (1 až 30 MHz). Vďaka tomu, že striedavý elektrický prúd využíva frekvenciu 50 Hz, sa oba prenosy nijako nerušia a môžu prebiehať súčasne bez najmenších problémov. Pre vytvorenie siete postačí špeciálny adaptér pre pripojenie ethernetového kábla na internetový modem a adaptéry na zásuvkách v miestach, kde signál potrebujeme. Kvalita prenosu je veľmi vysoká.
Ak projektant počíta s kabelážou a zvolí vhodným spôsobom jej vedenie, máte množstvo starostí ušetrených. Vhodná, dostatočne priestranná a na viac miestach prístupná káblová šachta prechádzajúca celým domom je optimálnym riešením. K nej pochopiteľne patrí aj centrálny bod, kde končí väčšina káblov. Výhodou tohto riešenia je obrovská flexibilita a štandardizácia, prehľadnosť a dostupnosť. Na centrálnom mieste sa nachádza najčastejšie typizovaná skriňa, do ktorej sa uchytávajú káble a do špeciálnych úchytov sa montujú aj rôzne sieťové zariadenia. Ak je vedenie 230 V vedené v blízkosti netieneného dátového kábla, je potrebné dodržať odstup najmenej 30 centimetrov. To platí aj pre videokáble a káble prenášajúce audiosignál alebo video.
Nie je to také zložité. Komplexnú štruktúrovanú dátovú kabeláž pre ľubovoľný dom možno vytvoriť s použitím iba troch typov káblov. Budú to káble kategórie 5e/6 pre počítače, videokoaxiál a reproduktorový kábel be-wire. Pri použití vyššie zmienenej technológie powerline postačí pripojiť adaptéry, spárovať ich a k nim potom pripojiť počítač, DVD prehrávač, domáce kino, inteligentný televízor, hernú konzolu alebo ďalšie zariadenia, ktoré sú kompatibilné so sieťovým rozhraním. Mať doma správne rozmiestnené dátové rozvody je skvelou výhodou a výhrou, ktorá zvyšuje komfort bývania.
Cítite sa v digitálnom svete bezpečne? Kybernetická kriminalita je ako vírus, ktorý sa šíri závratnou rýchlosťou a útočí na nič netušiace obete. Ransomware, útoky na Internet vecí, rafinované techniky sociálneho inžinierstva – hrozby číhajú na každom rohu. Prečítajte si, ako sa brániť kybernetickým predátorom a ako môžete ochrániť svoje dáta aj súkromie v online džungli.
Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.
Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.
Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.
Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.
Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.