Rychlost.sk Blog Rýchlosť internetu na streamovanie: Aký rýchly internet potrebujete pre Netflix a YouTube?

Rýchlosť internetu na streamovanie: Aký rýchly internet potrebujete pre Netflix a YouTube?

Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.

Rýchlosť internetu na streamovanie: Aký rýchly internet potrebujete pre Netflix a YouTube?

Žijeme v ére streamovania, keď filmy, seriály aj videá púšťame online, kedykoľvek sa nám zachce. V súvislosti s tým sa Netflix, YouTube, Max, Disney+ a ďalšie streamovacie služby stali nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Ale čo keď sa vám video seká, rozmazáva, jeho načítanie trvá celú večnosť, alebo sa dokonca vôbec nespustí? Poďte sa s nami pozrieť, čo za tým môže stáť.

Kľúčom k plynulému obrazu je rýchle pripojenie k internetu

Rýchlosť internetového pripojenia sa udáva v megabitoch za sekundu (Mbps). Pre streamovanie je absolútne kľúčová rýchlosť sťahovania (download speed), ktorá určuje, ako rýchlo sa dáta sťahujú z internetu do vášho zariadenia – počítača, telefónu, tabletu alebo chytrej televízie. 

Čím vyššia je rýchlosť sťahovania, tým kvalitnejší obraz a plynulejšie prehrávanie videa môžete očakávať. Zároveň záleží aj na tom, aký typ pripojenia využívate. DSL pripojenie obvykle poskytuje rýchlosti medzi 5-100 Mbps a káblové pripojenie môže dosiahnuť 10-1000 Mbps.

Mobilné siete 4G LTE typicky poskytujú 10-50 Mbps, zatiaľ čo nové 5G siete môžu dosiahnuť reálne rýchlosti 100-1000 Mbps. Satelitné pripojenie ponúka rýchlosti 12-100 Mbps, ale môže byť spojené s vyššou latenciou. Najrýchlejšie je optický internet, ktorý bežne ponúka rýchlosť 100-1000 Mbps a viac.

Ako si užiť Netflix alebo Youtube bez sekávania?

Každá streamovacia služba má svoje vlastné požiadavky na rýchlosť internetu, ktoré sa líšia v závislosti na kvalite streamovaného videa – od štandardného rozlíšenia (SD) až po ultra vysoké rozlíšenie (4K). 

Všeobecne platí, že pre štandardné rozlíšenie (SD) postačí rýchlosť 3 Mbps, pre vysoké rozlíšenie (HD) je odporúčaná rýchlosť aspoň 5 Mbps a pre ultra vysoké rozlíšenie (4K) je potrebná rýchlosť minimálne 25 Mbps.

Viac užívateľov so sebou nesie aj vyššie nároky

Uvedené rýchlosti platia pre streamovanie na jednom zariadení. Ak zdieľate internet s rodinou alebo spolubývajúcimi, ktorí si radi púšťajú videá na YouTube, je nutné počítať s vyššími nárokmi na rýchlosť pripojenia.

Ak teda plánujete rodinný filmový večer v 4K rozlíšení a zároveň vaše ratolesť bude pozerať rozprávky na tablete, budete k tomu potrebovať rýchlosť aspoň 50 Mbps.

Okrem rýchlosti sťahovania je pre streamovanie dôležitá aj latencia, ktorá sa uvádza v milisekundách (ms). V skratke sa jedná o oneskorenie medzi odoslaním požiadavky z vášho zariadenia a jeho doručením na server. 

Vysoká latencia sa prejavuje sekávaním videa, oneskoreným zvukom, pomalou odozvou webových stránok a celkovo zhoršeným zážitkom zo sledovania aj hrania. Pre plynulé streamovanie, ale aj online hranie je ideálna latencia do 50 ms.

Tipy pre plynulé streamovanie

Ak sa potýkate s pomalým internetom a streamovanie je pre vás skôr utrpením než relaxáciou, nezúfajte. 

Existuje niekoľko tipov, ako situáciu aspoň dočasne zlepšiť:

  1. Znížte kvalitu streamovania –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ak sa vám video seká, skúste znížiť kvalitu streamovania v nastavení prehrávača. Nižšia kvalita obrazu síce nie je ideálna, ale aspoň sa vyhnete otravnému sekaniu a zdĺhavému načítaniu.
  2. Zavrite nepoužívané aplikácie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Každá spustená aplikácia, či už na vašom zariadení alebo na iných zariadeniach v sieti, zaťažuje internetové pripojenie. Zavrite všetky aplikácie, ktoré aktívne nepoužívate a uvoľnite tak šírku pásma pre streamovanie.
  3. Reštartujte router –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Niekedy pomôže aj banálny reštart routera. Vypnite router na niekoľko sekúnd a potom ho znovu zapnite. 
  4. Kontaktujte svojho poskytovateľa internetu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ak sa potýkate s pomalým internetom dlhodobo, kontaktujte svojho poskytovateľa internetu a preberte s ním možnosti zrýchlenia pripojenia.

Ako ste sa mohli presvedčiť, zaistenie plynulého sledovania vášho obľúbeného filmu nie je žiadna veda. Ak neviete, akou rýchlosťou sťahovania alebo latenciou disponujete, vyskúšajte náš online nástroj pre meranie rýchlosti internetu. Počas chvíľky zistíte, ako na tom ste a či je u vás streamovanie vôbec možné.

Cítite sa v digitálnom svete bezpečne? Kybernetická kriminalita je ako vírus, ktorý sa šíri závratnou rýchlosťou a útočí na nič netušiace obete. Ransomware, útoky na Internet vecí, rafinované techniky sociálneho inžinierstva – hrozby číhajú na každom rohu. Prečítajte si, ako sa brániť kybernetickým predátorom a ako môžete ochrániť svoje dáta aj súkromie v online džungli.

Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.

Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.

Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.

Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.

Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.

Ďalšie jazykové verzie