Rychlost.sk Blog Pomalý internet: 8 najčastejších príčin a spôsobov, ako ich vyriešiť

Pomalý internet: 8 najčastejších príčin a spôsobov, ako ich vyriešiť

Trápi vás pomalý internet? Prevedieme vás ôsmymi najčastejšími príčinami i tipmi na ich riešenie, s ktorými zrýchlite internetové pripojenie ľavou zadnou.

Pomalý internet: 8 najčastejších príčin a spôsobov, ako ich vyriešiť

Čelíte problémom s pomalým internetom a neviete, čo s tým? Výpadkami či spomalením sa potýka čas od času takmer každý bez ohľadu na typ pripojenia či poskytovateľa. Identifikácia príčiny môže byť často zložitá, a to najmä pre menej technicky zdatných používateľov.

Práve preto sme pre vás spísali sprievodcu ôsmimi najčastejšími príčinami pomalého internetu. Poďte sa s nami pozrieť, ako môžete jednoducho zrýchliť internet a dosiahnuť stabilnejšie pripojenie.

1. Preťaženie vašej domácej siete

Väčšina používateľov za pomalý internet automaticky viní poskytovateľa, často však neprávom. Najmä veľké domácnosti sa mnohokrát potýkajú s problémami kvôli preťaženiu vlastnej siete. V súvislosti s tým ihneď dochádza k spomaleniu pripojenia, ktoré následne nemusí byť dostatočné pre náročnejšie online aktivity, ako sú videohovory, sledovanie streamovacích služieb či hranie hier.

Ak viete, že je na vašej sieti pripojených viac zariadení, alebo ju využíva vyšší počet používateľov, môžete vykonať hneď niekoľko krokov. Všetky si podrobne preberieme nižšie.

Nastavenie QoS pre prioritizáciu aktivít

Mnoho routerov ponúka funkciu Quality of Service (QoS), ktorá umožňuje úpravu nastavení využitia danej siete. V skratke si teda používateľ môže sám stanoviť, aké dáta by mala sieť prioritizovať. Funkcia je ideálna najmä pre aktivity, ktoré využívajú vysokú šírku pásma, ako sú videohovory, sťahovanie aplikácií alebo streamovanie hier.

Pre lepší prehľad si všetko ukážeme na jednoduchom príklade:

Predstavte si, že ste pomocou funkcie priradili prioritu videohovorom. Počas práce na počítači sa pripojíte k pracovnému hovoru, a pritom budete dohľadávať informácie pomocou vyhľadávača. Sieť medzi tým vyčlení maximum dát pre videohovor, ktorý by mal prebiehať úplne hladko. Naopak u vyhľadávania podstatne zníži rýchlosť pripojenia, čo povedie k spomaleniu nahrávania jednotlivých webových stránok.

Vytvorte pre návštevy hostiteľskú sieť

Ak k vám príde návšteva, pravdepodobne jej ponúknete možnosť pripojiť sa k vašej sieti. V takom prípade je lepšie vytvoriť samostatnú sieť určenú iba pre návštevníkov. Tí tak nebudú môcť využiť celú šírku pásma a ani navštevovať nebezpečné weby. Okrem možného spomalenia internetu sa teda vyhnete i prípadnému ohrozeniu v podobe malwaru či iných rizík.

Odpojenie neaktívnych zariadení

Možno máte k sieti pripojené zariadenia, ktoré už aktívne nevyužívate. Staré notebooky, mobilné telefóny alebo tablety môžu čas od času spustiť automatickú aktualizáciu programov a aplikácií, čo logicky zníži rýchlosť internetu. Navyše si overte, či váš router nemá vopred obmedzený počet pripojených zariadení.

Plánujte si náročné úkony vopred

Ak sa vám aj napriek všetkému úsiliu nepodarilo zistiť, ako zrýchliť internet, je potrebné sa rýchlosti pripojenia trochu prispôsobiť. Dobrou stratégiou je plánovanie náročných úkonov vopred. Ak viete, že vaše zariadenie potrebuje aktualizáciu alebo si chcete stiahnuť aplikáciu, naplánujte si ich na noc alebo čas, keď väčšina členov domácnosti nie je doma.

2. Preťaženie siete na strane poskytovateľa

Podobne ako pri vašej domácej sieti môže dôjsť k preťaženiu aj u vášho poskytovateľa internetu. V takom prípade bohužiaľ nič nezmôžete a je potrebné iba čakať, až situáciu vyrieši. Prípadne ho môžete kontaktovať a oboznámiť ho so stavom vášho pripojenia. Ešte predtým môžete vykonať vlastné meranie pripojenia a konfrontovať poskytovateľa s reálnymi hodnotami.

Častým problémom je najmä pomalý internet cez kábel, ktorý je veľmi náchylný na počet pripojených zariadení v danej oblasti. S týmto javom sa však môžete stretnúť aj pri bezdrôtovom internete, a to hlavne na husto osídlených miestach, alebo naopak v odľahlých územiach so slabým signálom, kde aj pár pripojených zariadení dokáže rýchlosť internetu výrazne znížiť.

Výpadky môžete pozorovať hlavne vo večerných hodinách, keď sa ľudia vracajú z práce. Ak sa spomalenie pravidelne opakuje, je pravdepodobné, že dochádza k preťaženiu siete. Jediným možným riešením je plánovanie náročnejších úkonov na hodiny, keď sieť nie je toľko využívaná.

3. Prekročenie maximálneho dátového limitu

Niektorí poskytovatelia môžu u svojich taríf stanovovať maximálny dátový limit. Najčastejšie sa s ním stretnete pri mobilnom či satelitnom internete. Po prekročení limitu môže dôjsť buď k úplnému prerušeniu pripojenia, alebo jeho výraznému spomaleniu.

Pozor si dávajte na automatickú obnovu, ktorá by vás mohla pri dlhšom používaní vyjsť naozaj draho. Radšej si skontrolujte podmienky vami využívaného tarifu a prípadne preskúmajte dostupné alternatívy, ktoré budú zodpovedať vašim potrebám a zároveň budú výhodné i z hľadiska ceny.

4. Slabý Wi-Fi signál

Niektoré domácnosti sa potýkajú so slabým Wi-Fi signálom, za čím stojí nedostatočné pokrytie signálu na danom území, veľkosť obytnej plochy či prekážky postavené medzi routerom a cieľovým zariadením. Ak nebývate v dvoch miestnostiach, určite vás bude trápiť pomalý internet cez Wi-Fi v ostatných častiach domu, a to hlavne na poschodí či v záhrade.

Našťastie existuje už celý rad technických riešení, s ktorými jednoducho zvýšite dosah Wi-Fi signálu aj o niekoľko desiatok metrov. Zvoliť môžete napríklad:

  • Extender – zachytáva existujúci Wi-Fi signál z vášho routeru a znovu ho vysiela, čím rozširuje dosah signálu. Keďže je tento proces pomerne náročný, dochádza počas neho k zníženiu rýchlosti pripojenia.
  • Mesh Wi-Fi systém – skladá sa z routeru a satelitných modulov či uzlov umiestnených po celom dome. Všetky zariadenia medzi sebou navzájom komunikujú, a vytvárajú tak sieť nad ohraničeným územím. Ideálne sú najmä pre veľké domy s viacerými poschodiami.
  • Výkonnejší router – ak vlastníte router už nejaký ten piatok, je možné, že práve on spôsobuje pomalý internet cez Wi-Fi. Bežným štandardom sú už routery podporujúce Wi-Fi 6, ktoré môžu výrazne ovplyvniť rýchlosť pripojenia.
  • Powerline adaptéry – využívajú existujúcu elektrickú sieť vo vašom dome na prenos dát. Jeden adaptér sa pripojí k vášmu routeru a druhý sa zasunie do zásuvky v oblasti, kde potrebujete rozšíriť pokrytie. Niektoré adaptéry majú navyše vstavaný Wi-Fi extender.

Problém môže spočívať aj v zlom umiestnení routeru, čo je obzvlášť dôležité pri bezdrôtovom internete. V takom prípade môžete využiť dodatočné antény, ktoré vám pomôžu zvýšiť kvalitu prijímaného signálu. Ich inštalácia môže byť trochu náročnejšia, keďže je potrebné ich pripevniť buď vysoko na fasádu domu, alebo priamo na strechu (v niektorých prípadoch si vystačíte aj s pripojením na povale).

5. Vysoká latencia

V tomto prípade moc nepotešíme menej technicky znalých jedincov, ktorí sa strácajú už v samotných typoch pripojení a podobných technikáliách. Okrem nich totiž v rýchlosti internetového pripojenia hrá podstatnú úlohu aj latencia.

Tá v skratke predstavuje čas, ktorý je potrebný na prenos dát z vášho zariadenia k príslušnému serveru. Ak chcete, aby bolo vaše pripojenie rýchle a plynulé, je k tomu potrebná okrem iného nízka latencia.

Naopak vysoká latencia vedie k spomaleniu rýchlosti pripojenia, výpadkom či zásekom, ktoré vás potrápia obzvlášť pri hraní hier či videohovoroch. Celkovú latenciu ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, ktoré je však možné ovplyvniť len v niektorých prípadoch.

Jedná sa najmä o typ pripojenia, vzdialenosť medzi cieľovým zariadením a serverom, kvalitu zariadenia či preťaženie siete. Z hľadiska typu pripojenia je na tom najhoršie satelitný internet, ktorý zvyčajne disponuje vysokou latenciou. Naopak najnižšiu latenciu ponúka optický internet, ktorý je však dostupný iba v mestských oblastiach.

Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí pôsobiť, latencia sa radí medzi problémy, ktoré nie je možné vyriešiť do pár minút. Ako už bolo povedané, ovplyvňuje ju celý rad faktorov, ktoré nie je možné jednoducho identifikovať. Ak sa aj napriek tomu nechcete vzdať, môžete vyskúšať kroky nižšie:

  • skúste reštartovať svoj router
  • optimalizujte nastavenie QoS
  • znižte počet pripojených zariadení
  • namiesto bezdrôtového pripojenia zvoľte kábel
  • vyskúšajte iný typ internetového pripojenia (satelitný, bezdrôtový, káblový, DSL alebo optický internet).

6. Pomalé alebo zastarané zariadenie

Problém nemusí byť hneď na strane internetového pripojenia. V mnohých prípadoch totiž za pomalým načítavaním môže stáť to, že je vaše zariadenie zastarané. A nehovoríme len o reálnom veku vášho notebooku či mobilu, ale aj o aktuálnosti softvéru.

Ak ste si zariadenie kúpili nedávno, skúste skontrolovať, či preň nie sú dostupné aktualizácie. K spomaľovaniu môže dôjsť aj kvôli zahlteniu zariadenia tým, že musí spracovávať hneď niekoľko úloh naraz. Skúste ho teda najprv vypnúť alebo reštartovať. Pozor si dávajte predovšetkým na otváranie viacerých aplikácií či stránok naraz.

U vyhľadávačov môžete skúsiť vyčistiť cookies či celkovú históriu vyhľadávania. V neposlednom rade si overte aj to, že zariadenie nebolo napadnuté vírusom či malwarom. Pre istotu spusťte sken antivíru a v prípade nájdenia akýchkoľvek napadnutých súborov ich okamžite odstráňte.

7. Príliš pomalý tarif

Jedným z častých problémov je výber zlého tarifu. Poskytovatelia obvykle ponúkajú hneď niekoľko variantov tarifov, ktoré sa od seba líšia najmä rýchlosťou pripojenia. Ešte predtým, ako sa rozhodnete zmeniť zvolený tarif, overte si reálnu rýchlosť pripojenia. Tú môžete jednoducho zmerať pomocou nášho online nástroja, ktorý vykoná meranie rýchlosti počas niekoľkých minút.

Ak rýchlosť zodpovedá vašim zvoleným tarifom, je veľká šanca, že pre vás bude dostupná aj rýchlejšia varianta. V opačnom prípade je možné, že sa nachádzate na území s nedostatočným pokrytím signálu. V takom prípade vás rýchlosť internetu poriadne potrápi najmä v prípade, že v domácnosti využívate viac zariadení naraz.

V prípade domácnosti, kde v rovnakom čase streamuje viac osôb napríklad videá v HD kvalite, budete potrebovať pripojenie s rýchlosťou minimálne 15 až 30 Mbit/s. Naopak veľké domácnosti s nadšenými hráčmi online hier či osobami využívajúcimi internet 24/7 budú potrebovať o trochu väčší kaliber, a to okolo 100 Mbit/s.

8. Nevhodný typ internetového pripojenia

Bežne sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými druhmi internetového pripojenia. Najlepšie sú na tom obyvatelia miest a ich okolia, ktorí môžu vyberať z naozaj širokej škály ponúk, a to ako z hľadiska typov pripojenia, tak aj poskytovateľov.

Trochu horšie sú na tom ľudia žijúci na vidieku či v odľahlých lokalitách, pre ktorých sú zvyčajne dostupné menej výkonné formy pripojenia. Najčastejšie sa stretnete s DSL pripojením, satelitným či bezdrôtovým internetom. Veľká časť poskytovateľov sa našťastie snaží zlepšovať svoje služby a ďalej rozširovať rozsah aj kvalitu siete.

Pre lepší prehľad sa v nasledujúcej tabuľke pozrieme na to, čo všetko vám dokážu jednotlivé typy pripojenia ponúknuť.

Typ pripojenia

Výhody

Nevýhody

Priemerná rýchlosť

Dostupnosť

DSL

  • Vysoko stabilný
  • Dostupný takmer všade
  • Lacnejší
  • Nižšia rýchlosť sťahovania aj odosielania
  • Rýchlosť môže klesať so vzdialenosťou

1 až 100 Mbit/s

Mestá, prímestské oblasti aj odľahlé miesta

Kábel

  • Vyššia rýchlosť ako DSL
  • Stabilný
  • Nákladnejší
  • Horšia kvalita signálu pri vysokom vyťažení

5 až 500 Mbit/s

Hlavne mestské a prímestské oblasti

Optický internet

  • Extrémne vysoké rýchlosti
  • Rovnaká rýchlosť pre sťahovanie a odosielanie
  • Vysoká stabilita
  • Nie je dostupný všade
  • Obvykle drahšie tarify

250 až 1,000 Mbit/s

Hlavne veľké mestá a ich okolie

Satelitný internet

  • Vysoká dostupnosť
  • Vyššia latencia
  • Nižšia rýchlosť
  • Ľahko ovplyvnené počasím

3 až 100 Mbit/s

Zejména ve vidieckych a odľahlých oblastiach

Bezdrôtový internet (LTE, 4G)

  • Prenosný
  • Vyššia dostupnosť
  • Jednoduchá inštalácia
  • Výhodné tarify
  • Menej stabilný
  • Nižšia kvalita signálu počas zlého počasia

2 až 50 Mbit/s

Takmer celé územie (nižšia kvalita signálu v odľahlých oblastiach)

Bezdrôtový internet 5G

  • Extrémne vysoké rýchlosti
  • Nízka latencia
  • Prenosný
  • Nie je všade dostupný
  • Vyžaduje nové zariadenia kompatibilné s 5G

50 až 300 Mbit/s

(na veľkej časti územia dosahuje rýchlosť max. 100 Mbit/s)

V mestských a niektorých prímestských oblastiach

Ako ste sa mohli presvedčiť, za pomalým internetom stojí celá rada príčin. Ich identifikácia môže byť síce zložitejšia, ale s trochou trpezlivosti sa vám tú vašu určite podarí odhaliť. Ak si nie ste istí rýchlosťou internetu, môžete využiť náš online nástroj na meranie rýchlosti. Počas chvíle tak zistíte, či kvalita pripojenia zodpovedá vášmu tarifu, alebo či dochádza k znižovaniu rýchlosti v priebehu dňa.

Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.

Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.

Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.

Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.

Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.

Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.