Rychlost.sk Blog Parametre Wi-Fi antény pod kontrolou

Parametre Wi-Fi antény pod kontrolou

K dokonalému (alebo aspoň požiadavkám dostačujúcemu) pokrytiu určitej oblasti Wi-Fi signálom slúžia rozmanité Wi-Fi antény. Nájdete ich v kamenných obchodoch aj v ponuke e-shopov skutočne veľa, pre ktorú sa teda nakoniec rozhodnete? Je treba vychádzať z toho, čo od antény vyžadujeme, aké sú naše investičné možnosti a z mnohých ďalších, na prvý pohľad možno podružných, ale pritom veľmi dôležitých detailov.

Parametre Wi-Fi antény pod kontrolou

Nejde len o pokrytie veľkej plochy

Nesmiete podľahnúť často uznávanému názoru, že to drahšie je zaručene aj oveľa kvalitnejšie a lepšie. Výber je treba prispôsobiť požiadavkám tak, aby ste neinvestovali zbytočne do nevhodného typu antény alebo za krátky čas nemuseli uvažovať o ďalšej, ktorá doplní výkon tej pôvodnej, zbytočne poddimenzovanej. Tie najmenšie anténky, ktoré nájdeme väčšinou pribalené v krabici s kartou alebo prístupovým bodom, nie sú zase tak zlé, ako o nich mnohí tvrdia. Bohato postačia na pokrytie bežného bytu alebo menšej kancelárie, avšak pre použitie vonku sa veľmi nehodia. Môže na ne totiž negatívne pôsobiť mnoho vplyvov, napríklad nepriaznivé počasie, prekážky v ceste signálu alebo akékoľvek rušenie na blízkej frekvencii (najčastejšie v pásme 2,4 GHz).

Aj vy by ste mali byť ohľaduplní a na väčšiu vzdialenosť používať najlepšie smerové antény, ktoré nebudú robiť problémy nikomu v okolí. S prekážkami je to trochu zložitejšie, niektorými totiž signál bez problémov prejde, zatiaľ čo iné ho zoslabia alebo úplne utlmia (najhoršie sú na to železom armované steny alebo kovové konštrukcie). Trochu zložitejšie je to napríklad so stromami, ktoré v zime (teda holé, bez listov) nebývajú závažnejším problémom, ale ak sú husto olistené a navyše ešte zvlhnú, dokážu signál výrazne obmedziť. Ihličnaté stromy sú problémom počas celého roka.

Smerovanie antény? Áno, tomu je treba venovať pozornosť!

Podľa smerovania si pre prehľadnosť možno zjednodušene antény rozdeliť do troch základných skupín:

Ak chcete prepojiť dva body na značne veľkú vzdialenosť, vhodným riešením je SMEROVÁ ANTÉNA. Tento typ vysielacej antény vyžaruje signál prakticky len jedným smerom a do jedného určitého bodu. Môžete si vybrať parabolickú (najčastejšie s drôteným sitom) alebo sa rozhodnete pre typ, označovaný ako YAGI.

Tzv. VŠESMEROVÉ ANTÉNY pokrývajú plných 360⁰, teda vysielajú do všetkých strán. K mnohým Wi-Fi zariadeniam bývajú súčasťou dodávky, v byte ich oceníme pre pripojenie počítačov, ktoré sú umiestnené nepravidelne alebo poslúžia aj pre ďalšie zariadenia, ktorých polohu občas meníme (notebooky, laptopy, mobilné telefóny a pod.). Ak disponujú väčším výkonom, môžu spoľahlivo slúžiť pre pripojenie klientov v rôznych smeroch.

Tretím typom sú SEKTOROVÉ ANTÉNY, pokrývajúce len určitý požadovaný uhol (najčastejšie od 30⁰ do 180⁰). Pri použití týchto antén je možné ľahko a efektívne zabrániť šíreniu signálu nežiadaným smerom.

Vyžarovací uhol, polarizácia a zisk

Tieto hodnoty sú pri anténe tiež veľmi dôležité a pri výbere je aj na ne treba myslieť. Vyžarovací uhol sa uvádza pri anténe vo vodorovnej a zvislej rovine (horizontálnej a vertikálnej), čo je vyjadrenie uhla, v ktorom je anténa schopná vykonať spoľahlivé pokrytie. Pri sektorových anténach to býva len určitý výsek kruhu, zatiaľ čo antény všesmerové najčastejšie pokrývajú plných 360⁰.

Pri polarizácii ide o zadanie roviny, v ktorej dochádza k šíreniu rádiových vĺn, zhodná polarizácia na oboch stranách antény je pre dobré spojenie ideálna, inak môže dochádzať k výrazným stratám a potlačeniu zisku. Pomocou zmeny polarizácie však možno dosiahnuť potlačenie nežiadúceho rušenia, spôsobeného ďalšími sieťami, ak dochádza k ich prekrývaniu.

Zisk možno zjednodušene vyjadriť ako pomer medzi silou vyžarovania v danom smere voči intenzite, ktorou je úroveň energie, ktorá môže byť anténou prijatá.

Pri výbere konkrétnej antény

Veľmi dôležitou veličinou je skutočný dosah antény, ktorý sa niekedy môže (podľa miestnych podmienok) značne odlišovať od údajov, uvádzaných výrobcom. V členitom teréne s prekážkami radšej vyberte typ s o niečo vyšším výkonom a tým pádom aj dosahom. Orientačne môžete vychádzať z toho, že čím väčšia je vzdialenosť pre požadovaný prenos, tým väčší by mala mať anténa zisk. K Wi-Fi zariadeniu väčšinou obdržíte obyčajnú, lacnú verziu antény, postačujúcu predovšetkým pre domáce použitie. Tá nemáva väčší zisk než 1 až 2 dBi (izotropných decibelov). Pre väčšie pokrytie zvoľte anténu s väčším ziskom a dbajte na jej optimálne umiestnenie. Anténu vyberáte samozrejme aj podľa spôsobu a obtiažnosti montáže a pripojenia, väčšinou beriete do úvahy tiež jej tvar, veľkosť, hmotnosť a farbu, tieto veci by ale rozhodne nemali byť považované za najdôležitejšie. Domáca výroba Wi-Fi antén je síce tiež realizovateľná, avšak pustí sa do nej len málokto.

Chcete vedieť, čo nás čaká v roku 2050? Zabudnite na lietajúce autá, skutočná revolúcia sa odohrá online. Umelá inteligencia nám bude radiť, čo si obliecť, inteligentné domy sa postarajú o nákup a vo virtuálnej realite si skočíme na kávu s kamarátom z druhého konca sveta.

Nedostatok výpočtového výkonu brzdí rozvoj umelej inteligencie. OpenAI sa potýka s problémami pri vývoji nových produktov, ako je vylepšený ChatGPT s vizuálnym rozpoznávaním a nové verzie DALL-E a Sora. Rastúca zložitosť AI modelov vyžaduje enormnú výpočtovú kapacitu, čo spomaľuje inovácie a uvádzanie nových funkcií na trh.

Streamovacie platformy zažívajú obrovský boom, vďaka čomu menia spôsob, akým hráči aj diváci vnímajú herný svet. S nástupom cloudového hrania, rozšírenej a virtuálnej reality a stále sa rozširujúcimi možnosťami monetizácie sa z hrania a streamovania stáva viac než len koníček. Pozrite sa, čo nás v hernom streamingu čaká v nasledujúcich rokoch.

Rozhodujete sa medzi cloudovým a lokálnym úložiskom na zálohu dát? Porovnali sme obe riešenia, ich výhody aj nevýhody a praktické rady, ako zabezpečiť vaše dáta. Dozviete sa, aká varianta bude vyhovovať vašim potrebám a ako nastaviť zálohovací systém, ktorý ochráni vaše dôležité súbory pred stratou i kyberhrozbami.

Router je kľúčom k ochrane vašej domácej siete. Práve preto naň mieria väčšina hackerov, ktorí jeho prostredníctvom môžu nielen získať vaše citlivé dáta a súbory, ale tiež ho môžu zneužiť k ďalším útokom. Zistite, ako sa pred nimi chrániť.

Anonymita na internete láka mnoho používateľov, ale je skutočne dosiahnuteľná? Objavte silu nástrojov ako VPN a Tor, ktoré sľubujú neviditeľnosť v online svete. Náš sprievodca vám ukáže, ako minimalizovať svoju digitálnu stopu a bezpečne sa pohybovať v kyberpriestore.