Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.
Zatemňujú sa nám okná do minulosti vesmíru? Radioteleskopy, ktoré nám vďaka schopnosti zachytiť slabé rádiové vlny umožňujú nazerať miliardy rokov do minulosti, už nie sú také účinné ako predtým. V poslednej dobe ich však niečo ruší. Viníkom paradoxne nie sú vzdialené galaxie, ale satelity Starlink, ktoré sa nám snažia spríjemniť život tu na Zemi.
Nová štúdia využívajúca holandský radioteleskop LOFAR odhalila, že satelity Starlink od SpaceX, ktoré zabezpečujú internetové pripojenie, produkujú rušivé rádiové emisie. Hoci nie sú vypúšťané úmyselne, sú miliónkrát silnejšie než slabé signály z vesmíru, ktoré LOFAR a podobné teleskopy skúmajú.
Zatiaľ čo prvá generácia Starlinkov predstavovala pre astronómov výzvu, druhá generácia, vypúšťaná od minulého roku, je ešte problematickejšia. Emisie z týchto satelitov sú totiž až 30-krát silnejšie.
Spoločnosť SpaceX plánuje vypustiť na obežnú dráhu desaťtisíce ďalších Starlinkov. Ak sa im nepodarí obmedziť rádiové emisie, mohlo by to mať pre radioastronómiu katastrofálne následky.
Pre teleskopy ako LOFAR by sa stalo prakticky nemožné nájsť na oblohe miesto bez rušenia. SpaceX našťastie s astronómami spolupracuje na riešení. Inžinieri oboch strán zdieľajú dáta a hľadajú spôsoby, ako emisie obmedziť. Či sa im to podarí, ukáže až čas.
Problém sa však netýka len SpaceX. Na obežnej dráhe sa nachádza čoraz viac satelitov od rôznych spoločností a ich počet bude v nasledujúcich rokoch strmým rastom narastať. Je preto nevyhnutné, aby sa aj ďalšie subjekty zapojili do hľadania riešenia a zabezpečili, aby naša túžba po pripojení k internetu neprerušila bádania po fungovaní vesmíru.
Google sa spojil s Kairos Power a plánuje poháňať svoje dátové centrá malými modulárnymi reaktormi. Cieľom je zabezpečiť 500 MW bezemisnej energie do roku 2030. Ambiciózny plán však čelí technickým aj spoločenským výzvam.
Roboti v školách? Nebojte, učitelia neprídu o prácu. Umelá inteligencia (AI) síce mení vzdelávanie, no podľa odborníkov je stále kľúčová ľudská kreativita a kritické myslenie. Zistite, ako ChatGPT a ďalšie AI nástroje môžu pomôcť študentom, ale aj učiteľom.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Máte pocit, že vás neustále scrollovanie pohlcuje? Že nestíhate nič iného, než tráviť čas na telefóne? Nie je sa za čo hanbiť, ale je potrebné s tým niečo robiť. Ukážeme vám, ako na efektívny digitálny detox, ktorý vám pomôže znovuobjaviť kúzlo offline sveta.