Spoločnosť OpenAI predstavila novú radu modelov umelej inteligencie s názvom o1, ktoré sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov. Modely o1 vynikajú v odboroch, ako je veda, programovanie a matematika, kde dosahujú porovnateľné výsledky s doktorandmi. OpenAI sa zamerala aj na bezpečnosť a vyvinula nový prístup k tréningu, ktorý bráni zneužitiu AI.
Umelá inteligencia sa stále viac približuje ľudskému mysleniu. Dôkazom je aj najnovší počin spoločnosti OpenAI – rada modelov umelej inteligencie s názvom o1. Modely sľubujú revolúciu v oblasti komplexného myslenia a riešenia problémov, a to v oblastiach, ako je veda, programovanie aj matematika.
Na rozdiel od predchádzajúcich modelov je o1 navrhnutá tak, aby pred samotnou odpoveďou venovala viac času analýze a premýšľaniu. Vďaka tomu dokáže riešiť zložitejšie úlohy, a prekonávať tak limity, na ktoré narážali staršie AI systémy.
Testy preukázali, že o1 dosahuje porovnateľné výsledky s doktorandmi v náročných úlohách z fyziky, chémie a biológie.
Nezaostáva ani v matematike a programovaní – v kvalifikačnej skúške pre Medzinárodnú matematickú olympiádu (IMO) vyriešil model o1 správne 83 % problémov, kým GPT-4o iba 13 %. V programovaní sa potom v súťažiach Codeforces umiestnil v 89. percentile.
Spoločnosť OpenAI si je vedomá rizík spojených s čoraz vyvinutejšou umelou inteligenciou. Preto vyvinula nový prístup k bezpečnostnému tréningu, ktorý využíva schopnosti uvažovania modelu o1 k dodržiavaniu bezpečnostných pokynov.
Modely o1 sú už teraz dostupné v ChatGPT Plus a Team a čoskoro sa dočkajú aj užívatelia ChatGPT Enterprise a Edu. Vývojári s prístupom k API (úroveň 5) môžu s modelmi o1-preview a o1-mini experimentovať už dnes.
Spoločnosť plánuje modely o1 ďalej zdokonaľovať a rozširovať ich funkcionalitu o prechádzanie webu, nahrávanie súborov a obrázkov a ďalšie užitočné funkcie.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.
Umelá inteligencia už dávno nie je sci-fi a na výber máme hneď niekoľko šikovných pomocníkov. Dvaja z nich, ChatGPT a nováčik DeepSeek, teraz súperia o priazeň používateľov. V čom sa od seba líšia? A ktorý z nich je najlepší?
Code.org Studio je populárny online nástroj, ktorý ponúka deťom (ale aj dospelým) prístup k zábavným a interaktívnym lekciám programovania. S pomocou vizuálnych blokových príkazov môžu ľahko vytvárať animácie, hry a aplikácie, rozvíjať logické myslenie a posilniť kreativitu.