Japonskí vedci dosiahli nový svetový rekord v rýchlosti internetu, a to 402 terabitov za sekundu. Výsledok je tak 1,6 miliónkrát rýchlejší než priemerná rýchlosť internetu v USA. Na dosiahnutie tohto výsledku využili komerčne dostupné optické vlákno a kombináciu rôznych technológií. Aj keď sa rýchlosť podarilo dosiahnuť iba v laboratórnych podmienkach, predpokladá sa, že výskum by mohol napomôcť k ďalšiemu rozvoju optickej siete.
Predstavte si, že by ste si mohli stiahnuť celú knižnicu Netflixu za jedinú sekundu. Znie to ako sci-fi? Pre japonských vedcov je to realita. Tím výskumníkov z Národného inštitútu informačných a komunikačných technológií (NICT) v Japonsku nedávno dosiahol neuveriteľný míľnik v rýchlosti internetového pripojenia.
Japonskí vedci stanovili nový svetový rekord v rýchlosti prenosu dát, a to ohromujúcich 402 terabitov za sekundu (Tbps). Pre porovnanie je takéto pripojenie 1,6 miliónkrát rýchlejšie než priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia v USA. Pri takejto rýchlosti by ste mohli stiahnuť asi 12 500 filmov za jedinú sekundu.
Kľúčom k úspechu bolo využitie komerčne dostupného optického vlákna a chytrá kombinácia rôznych technológií. Výskumníci použili všetky prenosové pásma štandardných optických vlákien a nasadili rôzne zosilňovacie technológie. Tým sa im podarilo otvoriť dvere k využitiu predtým nevyužívaných vlnových dĺžok.
NICT vidí v pokroku veľký potenciál pre rozšírenie kapacity optickej komunikačnej infraštruktúry. S rastúcim dopytom po dátových službách by táto technológia mohla v budúcnosti významne prispieť k uspokojeniu čím ďalej tým vyšších nárokov na internetové pripojenie.
Každopádne, než sa táto ohromujúca rýchlosť dostane do našich domovov, bude potrebné prekonať ešte mnoho prekážok. Rekord bol síce dosiahnutý s bežným optickým vláknom, ale za optimálnych laboratórnych podmienok. Preniesť tento úspech do reálneho sveta bude vyžadovať ďalší výskum a zdroje.
Pre porovnanie, priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia v USA v máji 2024 činila 248,27 Mbps pre sťahovanie a 34,23 Mbps pre nahrávanie. Najrýchlejší poskytovateľ, Cox, dosiahol najvyššiu priemernú rýchlosť vo štvrtom štvrťroku 2023. Rozdiel medzi týmito bežnými rýchlosťami a japonským rekordom je teda skutočne astronomický.
Aj keď je cesta k praktickému využitiu novej technológie ešte dlhá, tento prielom nám dáva fascinujúci náhľad do budúcnosti internetu. Kto vie, možno jedného dňa budeme všetci surfovať online rýchlosťou, o ktorej sa nám dnes ani nesníva.
Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.
Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.
Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.
Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.
Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.
Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.