Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.
Google sa púšťa do boja za etickejšiu a transparentnejšiu umelú inteligenciu. V súvislosti s tým vydal trojicu nových generatívnych modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré sľubujú vyššiu bezpečnosť, menšie nároky na hardvér a plynulejšie fungovanie.
Na rozdiel od modelov Gemini, ktoré Google využíva pre svoje vlastné produkty, je rad Gemma určený na voľnejšie použitie vývojármi a výskumníkmi. Podobne ako Meta so svojím projektom Llama sa aj Google snaží o budovanie dôvery a spolupráce v oblasti AI.
Prvou novinkou je model Gemma 2 2B, ktorý je určený na generovanie a analýzu textu. Jeho najväčšou prednosťou je možnosť spustenia aj na menej výkonných zariadeniach. To otvára dvere k jeho využitiu širokej škále používateľov. Model je dostupný prostredníctvom platforiem ako Vertex AI, Kaggle a Google AI Studio.
Nový ShieldGemma predstavil sadu bezpečnostných klasifikátorov, ktorých úlohou je identifikovať a blokovať škodlivý obsah. Ide napríklad o prejavy nenávisti, obťažovanie a sexuálne explicitné materiály. ShieldGemma teda v skratke funguje ako filter, ktorý kontroluje ako vstupné dáta pre model, tak aj jeho výstupy.
Posledným prírastkom je Gemma Scope, nástroj umožňujúci detailnú analýzu fungovania modelu Gemma 2. Google ho popisuje ako sadu špecializovaných neurónových sietí, ktoré rozbaľujú komplexné informácie spracované modelom do zrozumiteľnejšej podoby.
Výskumníci tak môžu lepšie pochopiť, ako Gemma 2 identifikuje vzory, spracováva dáta a generuje výsledky. Vydanie modelov Gemma 2 prichádza krátko potom, čo americké Ministerstvo obchodu podporilo vo svojej správe otvorené modely AI.
Ty sprístupňujú generatívnu AI menším firmám, neziskovým organizáciám a nezávislým vývojárom. Okrem toho úrad vyzdvihol potrebu nástrojov pre monitorovanie a reguláciu týchto modelov s cieľom minimalizovať potenciálne riziká.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.
Umelá inteligencia už dávno nie je sci-fi a na výber máme hneď niekoľko šikovných pomocníkov. Dvaja z nich, ChatGPT a nováčik DeepSeek, teraz súperia o priazeň používateľov. V čom sa od seba líšia? A ktorý z nich je najlepší?
Code.org Studio je populárny online nástroj, ktorý ponúka deťom (ale aj dospelým) prístup k zábavným a interaktívnym lekciám programovania. S pomocou vizuálnych blokových príkazov môžu ľahko vytvárať animácie, hry a aplikácie, rozvíjať logické myslenie a posilniť kreativitu.