Code.org Studio je populárny online nástroj, ktorý ponúka deťom (ale aj dospelým) prístup k zábavným a interaktívnym lekciám programovania. S pomocou vizuálnych blokových príkazov môžu ľahko vytvárať animácie, hry a aplikácie, rozvíjať logické myslenie a posilniť kreativitu.
V minulých častiach našej série o programovaní sme sa zoznámili hneď s niekoľkými platformami, s ktorými sa deti naučia základy kódovania. Posledným na našom zozname je Code.org Studio, na ktoré sa pozrieme zblízka teraz. Čo všetko ponúka a pre akú vekovú skupinu a úroveň znalostí je najvhodnejšie?
Code.org je nezisková organizácia, ktorá vznikla s cieľom sprístupniť výučbu informatiky čo najširšej verejnosti. Jej interaktívny nástroj Code.org Studio slúži ako rozcestník pre radu kurzov zameraných na základy.
Či už ste úplní začiatočníci alebo už máte skúsenosti, tento nástroj vám ponúkne pestrú paletu materiálov. Kurzy sú rozdelené podľa veku aj úrovne znalostí, takže si každý môže vybrať projekty a úlohy, ktoré mu najviac vyhovujú.
Základom Code.org Studio je podobne ako u predchádzajúcich programov blokové programovanie. Namiesto písania kódu v textovom editore používatelia skladajú vopred pripravené vizuálne bloky do sekvencií, ktoré systém potom vykonáva.
Týmto spôsobom sa rýchlo a intuitívne učia základné princípy algoritmického myslenia, ako je:
Vďaka týmto stavebným prvkom môže používateľ pohodlne vytvárať jednoduché animácie, hry a interaktívne projekty, bez toho aby musel vedieť písať kód v jazykoch ako JavaScript či Python. Navyše systém poskytuje okamžitú spätnú väzbu – akonáhle bloky poskladáte, stačí stlačiť tlačidlo „Spustiť“ a hneď vidíte, čo program robí.
Najväčšou výhodou Code.org Studio je, že je úplne zadarmo a k jeho využitiu nepotrebujete nič iné ako webový prehliadač. Vďaka tomu ho ocenia ako rodičia, ktorí chcú svoje deti učiť novým zručnostiam, tak učitelia, ktorí ho využijú pre školskú výučbu.
Ďalšou výhodou je štruktúrovaná výučba – kurzy sú tematicky členené podľa úrovne zručností, takže sa postupne zoznamujete so stále pokročilejšími konceptmi. Výukové materiály sú navyše zábavné a často využívajú známe postavičky či hry, čo deti motivuje k tomu, aby pokračovali vo výučbe.
V neposlednom rade Code.org podporuje komunitu používateľov, ktorí zdieľajú svoje nápady a navzájom sa inšpirujú. Môžete prehliadať projekty, ktoré vytvorili druhí a ukázať ostatným svoje vlastné výtvory. Plusom je tiež podpora slovenského jazyka.
Napriek tomu že je Code.org Studio výborným štartom pre deti i dospelých, má i svoje limity. Prvým z nich je potreba trvalého pripojenia k internetu – všetky kurzy a projekty bežia v prehliadači.
Okrem toho počítajte s tým, že Code.org Studio sa zameriava primárne na základy kódovania pomocou blokov. Ak sa chcete neskôr špecializovať na konkrétne programovacie jazyky alebo pracovať na rozsiahlych projektoch, budete musieť prejsť k iným nástrojom.
Najprv navštívte webovú stránku Code.org a prejdite si rôzne možnosti, ktoré ponúka. K dispozícii sú krátke ukážky, vďaka ktorým rýchlo zistíte, či vám daný štýl výučby vyhovuje. Ak áno, vytvorenie používateľského účtu je otázkou chvíľky a nestojí nič.
S jeho pomocou budete môcť ukladať postup v lekciách, tvoriť vlastné projekty a zdieľať ich s ostatnými. Registrovať sa môžu aj učitelia, ktorí budú mať prehľad o práci svojich žiakov a výukových plánoch.
Ak sa už prihlásite, môžete vyberať z celej rady kurzov a projektov, vrátane populárnej „Hodiny kódu“ (Hour of Code), ktorá vás rýchlo vtiahne do základov kódu. Code.org Studio je rozdelené do vzdelávacích ciest prispôsobených konkrétnym vekovým kategóriám a stupňu pokročilosti. Každá úroveň je doplnená názornými ukážkami a interaktívnymi cvičeniami.
Code.org Studio je skvelým odrazovým mostíkom do sveta programovania, najmä ak hľadáte niečo jednoduché, dostupné a zároveň zábavné. Nadchne i dospelých, ktorí si chcú vyskúšať niečo nové alebo obnoviť svoje znalosti z oblasti informatiky.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.
Umelá inteligencia už dávno nie je sci-fi a na výber máme hneď niekoľko šikovných pomocníkov. Dvaja z nich, ChatGPT a nováčik DeepSeek, teraz súperia o priazeň používateľov. V čom sa od seba líšia? A ktorý z nich je najlepší?
Kodu Game Lab je inovatívna platforma na výučbu programovania, ktorá umožňuje deťom vytvárať vlastné hry pomocou vizuálneho blokového kódovania. Pri tom môžu experimentovať s herným dizajnom, rozvíjať kreativitu a logické myslenie.