Určite to poznáte. Chcete sa na mobile, tablete alebo notebooku pripojiť k Wi-Fi sieti, ale signál je slabý. Tak sa prechádzate po izbe, aby sa na ikonke objavila ďalšia vytúžená čiarka naviac. Také riešenie je ale dosť otravné a niekedy ani nie je možné. Čo má s týmto problémom spoločné systém Mesh?
Najskôr poďme pekne od začiatku. Spôsobov ako docieliť rozšírenie signálu, je hneď niekoľko. Prvou a vývojovo najstaršou možnosťou je použitie tzv. repeateru. Názov tohoto zariadenia by sa dal preložiť ako „opakovač“ a tento pojem tiež dobre vystihuje princíp jeho fungovania. Signál z hlavného routera sa cez repeater preposiela na rovnakom pásme.
Ďalšou možnosťou je o niečo modernejší nástroj - extender. Ten by sme mohli nazvať „rozširovačom“. Funkcia je pomerne dosť podobná ako pr repeatere. Výhodou je ale využitie viacerých pásiem. Variantou extenderu je ešte Network extender, čo je v podstate sekundárny router využívajúci drátové pripojenie. A konečne posledným prírastkom do rodiny posilňovačov signálu Wi-Fi sa stáva systém Wi-Fi Mesh.
Mesh systémy sú relatívnou novinkou a predstavujú najpokročilejší spôsob, ako zaistiť skutočne rozsiahle pokrytie jednou Wi-Fi sieťou. Princíp, jednoducho povedané, spočíva v sústave hneď niekoľkých „routerov“. K jednému hlavnému smerovaču patrí ešte niekoľko vedľajších jednotiek, dalo by sa povedať satelitných prvkov.
Všetky jednotky sú vzájomne prepojené, disponujú všesmerovými anténami a komunikujú spolu prostredníctvom pásiem 2,4 Ghz, 5 Ghz. Môžu využívať aj ethernet - teda drátovú sieť. Tento systém umožňuje zabezpečenie efektívneho pokrytia aj značne rozľahlej plochy silným signálom jedinej Wi-Fi siete.
Mesh systém ponúka široké možnosti využitia bezdrôtovej siete v domácom aj firemnom prostredí. Zabezpečí vysoko kvalitný a silný signál. V mnohých prípadoch umožní obísť sa bez drôtového pripojenia. Jeho prednosťou je tiež fakt, že jednotky medzi sebou komunikujú navzájom - nielen jednosmerne z jednotky hlavnej do vedľajšej. Výpadok jedného bodu teda neohrozí systém.
Sprevádzkovanie aj údržba takejto siete sú pritom veľmi jednoduché záležitosti, ktoré zvládne aj laik. Konfigurácia je jednoduchá a zariadenie si samé vyberá optimálny spôsob šírenia signálu, aby bolo zaistené rovnomerné a stabilné pokrytie.
Snáď jedinou nevýhodou Wi-Fi Mesh je jeho vyššia obstarávacia cena. Zariadenia tohoto typu sa začali objavovať ešte len v roku 2016. Snáď môžeme do budúcna počítať zo znižovaním nákladov. Aj v súčasnosti sa ale investície mnohokrát vyplatia. Wi-Fi Mesh systém oceníte predovšetkým pokiaľ:
Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.
Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.
Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.
Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.
Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.
Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.