Stretli ste sa v súvislosti s rýchlosťou internetového pripojenia s pojmom ping a neviete, čo pre vás v praxi znamená? Pozrite sa na súhrn najdôležitejších informácií, ktoré vám ho predstavia.
Skrátka ping vychádza z anglického označenia Packet InterNet Groper, čo vo voľnom preklade znamená „overenie po internete prenášaných súborov dát“. Slúži skutočne na kontrolu funkčnosti a rýchlosti internetového spojenia medzi dvoma danými sieťovými rozhraniami v počítačovej sieti. Má veľký význam na to, aby ste mali neustále aktuálny prehľad o rýchlosti a kvalite nadviazaného a využívaného spojenia. Jeho hodnota sa môže priebežne meniť. Nikdy sa nebude pevne držať na danej hodnote. Avšak aj s určitou mierou tolerancie vám výborne poslúži na overenie skutočnej kvality pripojenia. Po prijatí odozvy dokáže vhodný program určiť dĺžku oneskorenia a zobraziť výsledok ako štatistický údaj.
Ping sledujú veľmi úzkostlivo hlavne hráči multiplayerových počítačových hier. S vyšším pingom je reakcia hráča „spomalená“, a preto je vo veľkej nevýhode. Aby ste mali šancu uspieť, optimálny ping pre tieto hry je v rozmedzí 0 až 50 ms (milisekúnd).
O niečo horší, ale aj pre menej náročné herné tituly prijateľný ping, je 50 až 100 ms
Pri hodnote pingu v rozmedzí 100 až 200 ms budete stále celkom bez problémov surfovať, prijímať a odosielať súbory. Na bezproblémové hranie online hier a videokonferencie to však nie je.
Hodnota 200 až 1000 milisekúnd je vysoký ping, ktorý je pre online hráčov len nepoužiteľnou nočnou morou.
Zúfalý ping s odozvou vyššou ako 1000 milisekúnd, to už je len na zlosť. Aj zadarmo je také pripojenie neprimerane drahé.
Veľa multiplayerových hier má priebežné meranie pingu zabudované priamo v zobrazení ovládacích prvkov. Inak si túto hodnotu v prípade podozrivo pomalého pripojenia môžete samozrejme kedykoľvek overiť. Je tu náš ping test - test pingu/odozvy. Stačí kliknúť na tlačidlo Štart ping test a behom chvíľky viete, aký má vaše pripojenie ping.
Latenciu (reakčný čas alebo oneskorenie) signálu samozrejme najviac ovplyvňuje váš poskytovateľ a prevádzkovateľ internetového pripojenia. Nezaraďujte si rozhodne do priamo úmernosti rýchlosť uploadu a downloadu s hodnotou pingu. Istá prepojenosť tu je, ale cesta tudy proste nevedie. Nechcete-li zmeniť poskytovateľa, alebo si priplatiť za lepšie pripojenie so zárukou nízkeho pingu, venujte prvú pozornosť kontrole hardvéru.
Niekedy je totiž vhodný upgrade možnou cestou k zlepšeniu výkonu počítača súčasne s výrazným znížením hodnoty pingu (predovšetkým pri nízkej kapacite RAM alebo nedostatočnom výkone grafickej karty). Problém skúste hľadať aj v zastaranom routeri. Vyskúšajte iný a uvidíte, či sa vylepšenie, ste na správnej ceste. Negatívny vplyv na ping môžu mať aj malware alebo vírusy, vykonávajte pravidelnú kontrolu počítača.
Google sa spojil s Kairos Power a plánuje poháňať svoje dátové centrá malými modulárnymi reaktormi. Cieľom je zabezpečiť 500 MW bezemisnej energie do roku 2030. Ambiciózny plán však čelí technickým aj spoločenským výzvam.
Roboti v školách? Nebojte, učitelia neprídu o prácu. Umelá inteligencia (AI) síce mení vzdelávanie, no podľa odborníkov je stále kľúčová ľudská kreativita a kritické myslenie. Zistite, ako ChatGPT a ďalšie AI nástroje môžu pomôcť študentom, ale aj učiteľom.
Umelá inteligencia píše básne, ale s matematikou má problémy. Prečo ChatGPT a ďalší chatboti nezvládajú ani základné počty? Odhaľujeme príčiny matematických omylov AI, od tokenizácie, ktorá rozbíja čísla na nezrozumiteľné fragmenty, až po štatistický prístup k učeniu, ktorý v matematike zlyháva.
Meta predstavila Orion, nejvyspelejšie AR okuliare na svete. Kombinujú vzhľad bežných okuliarov s možnosťami rozšírenej reality. Vďaka holografickému displeju a integrovanej AI otvárajú nové možnosti interakcie s digitálnym svetom. Okrem toho umožňujú hands-free videohovory, zobrazovanie správ a kontextové informácie v reálnom čase.
Bezpečnosť detí na internete je z veľkej časti zodpovednosťou rodičov. Preto sme pre vás pripravili komplexného sprievodcu ochranou detí na internete. Naučíte sa, ako s nimi otvorene komunikovať o rizikách, nastaviť hranice a chrániť ich súkromie.
Nová štúdia odhalila znepokojujúci fakt, Satelity Starlink od SpaceX, určené na poskytovanie internetu, produkujú rušivé rádiové emisie, ktoré ohrozujú pozorovania vesmíru radioteleskopmi. Emisie z druhej generácie Starlinkov sú až 30-krát silnejšie než u predchádzajúcej generácie a predstavujú pre astronómov vážny problém.