Stretli ste sa v súvislosti s rýchlosťou internetového pripojenia s pojmom ping a neviete, čo pre vás v praxi znamená? Pozrite sa na súhrn najdôležitejších informácií, ktoré vám ho predstavia.
Skrátka ping vychádza z anglického označenia Packet InterNet Groper, čo vo voľnom preklade znamená „overenie po internete prenášaných súborov dát“. Slúži skutočne na kontrolu funkčnosti a rýchlosti internetového spojenia medzi dvoma danými sieťovými rozhraniami v počítačovej sieti. Má veľký význam na to, aby ste mali neustále aktuálny prehľad o rýchlosti a kvalite nadviazaného a využívaného spojenia. Jeho hodnota sa môže priebežne meniť. Nikdy sa nebude pevne držať na danej hodnote. Avšak aj s určitou mierou tolerancie vám výborne poslúži na overenie skutočnej kvality pripojenia. Po prijatí odozvy dokáže vhodný program určiť dĺžku oneskorenia a zobraziť výsledok ako štatistický údaj.
Ping sledujú veľmi úzkostlivo hlavne hráči multiplayerových počítačových hier. S vyšším pingom je reakcia hráča „spomalená“, a preto je vo veľkej nevýhode. Aby ste mali šancu uspieť, optimálny ping pre tieto hry je v rozmedzí 0 až 50 ms (milisekúnd).
O niečo horší, ale aj pre menej náročné herné tituly prijateľný ping, je 50 až 100 ms
Pri hodnote pingu v rozmedzí 100 až 200 ms budete stále celkom bez problémov surfovať, prijímať a odosielať súbory. Na bezproblémové hranie online hier a videokonferencie to však nie je.
Hodnota 200 až 1000 milisekúnd je vysoký ping, ktorý je pre online hráčov len nepoužiteľnou nočnou morou.
Zúfalý ping s odozvou vyššou ako 1000 milisekúnd, to už je len na zlosť. Aj zadarmo je také pripojenie neprimerane drahé.
Veľa multiplayerových hier má priebežné meranie pingu zabudované priamo v zobrazení ovládacích prvkov. Inak si túto hodnotu v prípade podozrivo pomalého pripojenia môžete samozrejme kedykoľvek overiť. Je tu náš ping test - test pingu/odozvy. Stačí kliknúť na tlačidlo Štart ping test a behom chvíľky viete, aký má vaše pripojenie ping.
Latenciu (reakčný čas alebo oneskorenie) signálu samozrejme najviac ovplyvňuje váš poskytovateľ a prevádzkovateľ internetového pripojenia. Nezaraďujte si rozhodne do priamo úmernosti rýchlosť uploadu a downloadu s hodnotou pingu. Istá prepojenosť tu je, ale cesta tudy proste nevedie. Nechcete-li zmeniť poskytovateľa, alebo si priplatiť za lepšie pripojenie so zárukou nízkeho pingu, venujte prvú pozornosť kontrole hardvéru.
Niekedy je totiž vhodný upgrade možnou cestou k zlepšeniu výkonu počítača súčasne s výrazným znížením hodnoty pingu (predovšetkým pri nízkej kapacite RAM alebo nedostatočnom výkone grafickej karty). Problém skúste hľadať aj v zastaranom routeri. Vyskúšajte iný a uvidíte, či sa vylepšenie, ste na správnej ceste. Negatívny vplyv na ping môžu mať aj malware alebo vírusy, vykonávajte pravidelnú kontrolu počítača.
Ping a FPS sú dva kľúčové prvky, ktoré rozhodujú o kvalite vášho herného zážitku. Zatiaľ čo ping odráža rýchlosť komunikácie medzi vaším zariadením a herným serverom, FPS určuje plynulosť obrazu v hre. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako identifikovať chyby a ako ich jednoducho opraviť.
Elon Musk a xAI predstavili Grok 3, nový výkonný AI model, ktorý prekonáva konkurenciu ako GPT-4o. Grok 3 prináša vylepšené schopnosti, ako je DeepSearch a hlasový režim v beta verzii. Model navyše využíva desatnásobne vyšší výpočtový výkon oproti svojmu predchodcovi a je dostupný pre používateľov siete X.
Apple prichádza s novým iPhone 16e, ktorý prináša pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI) za nižšiu cenu než vlajkové modely. Vybavený je rovnakým procesorom A18 ako drahšie iPhony a ponúka výkon, ktorý zvládne náročné aplikácie a hry. Hlavným lákadlom je integrácia Apple Intelligence, vrátane nástrojov na úpravu fotiek, rýchle vyhľadávanie a ChatGPT.
S rastúcim počtom inteligentných zariadení v domácnostiach sa zvyšujú aj bezpečnostné riziká. Inteligentné žiarovky, zvončeky aj chladničky o nás vedia viac než najlepší priateľ. Prezradíme vám, ako si užiť pohodlie inteligentnej domácnosti a pritom si zachovať súkromie.
Umelá inteligencia už dávno nie je sci-fi a na výber máme hneď niekoľko šikovných pomocníkov. Dvaja z nich, ChatGPT a nováčik DeepSeek, teraz súperia o priazeň používateľov. V čom sa od seba líšia? A ktorý z nich je najlepší?
Code.org Studio je populárny online nástroj, ktorý ponúka deťom (ale aj dospelým) prístup k zábavným a interaktívnym lekciám programovania. S pomocou vizuálnych blokových príkazov môžu ľahko vytvárať animácie, hry a aplikácie, rozvíjať logické myslenie a posilniť kreativitu.