Môžete mať akokoľvek dobrý wifi router na prenos vysokorýchlostného internetu, ale pri zlom umiestnení sa budete neustále potýkať so zlou kvalitou signálu. Nájsť vhodné miesto na inštaláciu routera je základným predpokladom kvalitného bezdrôtového pripojenia na internet. Ak navyše chcete pokryť signálom viac miestností alebo sa pripájať na väčšiu vzdialenosť, musíte si dať na umiestnenie routera naozaj záležať. Ak dodržíte niekoľko základných pravidiel, využijete zo svojho routera maximum.
Elektromagnetické žiarenie sa najlepšie šíri vo voľnom priestore. Ak chcete zabezpečiť pokrytie wifi signálom na čo najväčšej ploche bytu alebo rodinného domu, snažte sa nájsť vhodné miesto v strede miestnosti. Odtiaľ bude signál voľne vyžarovať do všetkých strán. Router určite nepokladajte na zem, minimálna inštalačná výška by mala byť aspoň 0,5 metra.
Elegantným riešením je montáž zariadenia za podhľadový strop. Polystyrénové dosky spôsobia len minimálny útlm, router pritom zostane očiam skrytý a nenaruší estetiku interiéru. Všeobecne však platí, že na dosiahnutie maximálneho signálu by ste mali na router pri pripojení k bezdrôtovému zariadeniu vidieť. Montovaním routera do rohov, rôznych zákutí alebo krajových miestností sa pripravíte o veľkú časť signálu a na mnohých miestach v byte alebo dome sa pravdepodobne vôbec nepripojíte.
Ak chcete využívať bezdrôtové pripojenie na internet vo viacerých miestnostiach, môžete sa potýkať s veľkým útlmom spôsobeným hrubými stenami. Cez prekážky preniká elektromagnetické žiarenie len veľmi ťažko. Kým sadrokartónové steny kvalitu signálu zhoršia len mierne, cez betónové murivo, hrubé tehlové výplne či plechové konštrukcie sa signál často vôbec nedostane.
Aj v tomto prípade je vhodné rozmýšľať, z akého miesta bude prenos signálu čo najmenej narušovaný. Zapamätajte si – čím menej prekážok, tým lepšia kvalita signálu. Ak je router navyše vybavený jednou alebo viacerými vysielacími anténami, nasmerujte ich požadovaným smerom.
Signál z wifi routeru môžete spoľahlivo „zabíť“ umiestnením zariadenia do okolia spotrebičov vysielajúcich ďalšie elektromagnetické žiarenie. Najväčšie problémy spôsobujú mikrovlnné rúry, kvalitu však zhorší napríklad aj stolný počítač, televízor, výkonný reproduktor alebo chladnička. Ak máte router umiestnený na voľnej ploche a bez výrazných prekážok, ale stále sa potýkate so zlou kvalitou signálu, pokúste sa odhaliť veľké zdroje rušenia.
Nebojte sa s umiestnením wifi routera experimentovať a rôzne ho po miestnostiach presúvať, až dosiahnete uspokojivé výsledky vo všetkých priestoroch, kde potrebujete pripojenie na internet. Proces testovania vám výrazne uľahčia mobilné aplikácie, ktoré určia kvalitu signálu na danom mieste.
Ak používate mobilný telefón so systémom Android, nainštalujte si napríklad aplikáciu Wifi Analyzer, ktorá vás okamžite informuje o kvalite signálu a miere rušenia jednotlivých pásiem. Hodnota sily signálu sa uvádza v dBm. Dávajte si pozor na to, že hodnota sa vzťahuje k výkonu 1mW, a tak je zobrazená v záporných číslach. Čím viac sa výsledok blíži k nule, tým väčšia je úroveň elektromagnetického žiarenia v testovanom priestore. Napríklad hodnota -50 dBm znamená silnejší signál než -80 dBm. Na ukážku, pri meraní signálu priamo pri routeri sa obvykle dostanete k výsledku okolo -30 dBm.
Samozrejme platí, že čím výkonnejší wifi router budete používať, tým lepšia bude schopnosť prenosu signálu na väčšie vzdialenosti a cez prekážky. Umiestnenie routera však nepodceňujte ani pri použití akokoľvek dobrého zariadenia, zbytočne sa pripravíte o silu prenosu a vo výsledku aj o kvalitu a rýchlosť pripojenia.
Chatboti s citom? Emočná AI je nový trend, ktorý sľubuje revolúciu v zákazníckej starostlivosti. Dokáže umelá inteligencia skutočne rozpoznať ľudské emócie a ako by sa dala táto technológia využiť? Poďte s nami preskúmať princípy emočnej AI, jej potenciál i riziká a etické otázky spojené s čítaním emócií strojmi.
Kvantové technológie sa nezadržateľne blížia a sľubujú revolúciu v mnohých oblastiach. Na dosah ruky máme kvantový internet a kvantové kompasy. Budúcnosť bez hackerov a GPS sa možno stane realitou skôr, než si myslíme. Vedci však stále musia čeliť rade prekážok, ktorých prekonanie nemusí byť práve jednoduché.
Počujete o 5G zo všetkých strán, ale stále si nie ste istí, čo to vlastne je a ako sa líši od 4G? Tento článok vám vysvetlí kľúčové rozdiely medzi 4G a 5G sieťami, od rýchlosti a latencie až po ich vplyv na batériu vášho mobilného zariadenia.
Google predstavuje trojicu nových modelov AI s názvom Gemma 2, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, transparentnosť a dostupnosť. Model Gemma 2 2B je optimalizovaný pre bežné počítače, ShieldGemma chráni pred toxickým obsahom a Gemma Scope umožňuje detailnú analýzu fungovania modelov. Google sa tak snaží o demokratizáciu AI a budovanie dôvery.
Satelitný internet sa stáva stále dostupnejšou alternatívou k tradičným formám pripojenia. Ako ale funguje a je skutočne tak spoľahlivý? Zistite, či je satelitný internet tým pravým riešením pre vás a ako sa líšia ponuky jednotlivých poskytovateľov.
Seká sa vám Netflix? Načítava sa YouTube celú večnosť? Možno je na vine nedostatočná rýchlosť vášho internetu. Zistite s nami, aké rýchle pripojenie potrebujete pre plynulé streamovanie v štandardnom, vysokom aj ultra vysokom rozlíšení.