Rychlost.sk Blog Aké pripojenie k internetu pre prenos 4K videa?

Aké pripojenie k internetu pre prenos 4K videa?

Nároky užívateľov na kvalitu médií neustále rastú a s tým je nutné myslieť tiež na rýchlosť pripojenia, pretože móda sledovania videí uložených na disku je dávno preč. Najbližšia budúcnosť patrí streamovaniu a rozlíšeniu 4K. Pripravte na to aj vaše internetové pripojenie.

Od HD rozlíšenia k 4K

Stretávate sa s pojmami ako HD a 4K, ale v skutočnosti neviete, čo znamenajú? Tieto skratky označujú rozlíšenie obrazu, ktoré má vplyv na jeho kvalitu. Platí tu jednoduchá rovnica. Čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie sa na obraz pozerá. Zatiaľ čo pred pár rokmi bolo HD rozlíšenie (1920×1080 obrazových bodov) skôr raritou, v dnešnej dobe sa začínajú objavovať prvé živé prenosy a online služby poskytujúce obsah práve v rozlíšení 4K (3840×2160 obrazových bodov, tzv. UHD).(

Ak patríte medzi náročných užívateľov, nemôžete sa a takúto príležitosť pripraviť. Je však nutné podotknúť, že sledovať 4K video na monitore s HD rozlíšením je k ničomu. Zobrazovacie zariadenie musí dané rozlíšenie poskytovať. Nastaviť prenos videa na rozlíšenie vyššie, ako môžete reálne sledovať, je zbytočná záťaž pre vaše internetové pripojenie.

Pre milovníkov streamovania

Medzi online oblasti, kde sa 4K obsah nachádza najviac, jednoznačne patria herné online streamy. Na druhom mieste sú rôzny poskytovatelia filmov online, na treťom potom niektoré YouTube kanály a YouTuberi. Mimo internet sú už nejaký čas samozrejmosťou 4K Ultra HD Blu-ray tituly. Na trh dorazili prvé filmy v polovici roku 2017.

Dá sa očakávať, že 4K sa stane štandardom. Napokon je tu už niekoľko rokov a na trhu sa začínajú objavovať prvé zariadenia podporujúce dokonca až 8K. Túžite pri sledovaní filmov, online prenosov a ďalších videí po dokonale ostrom obraze? Nezaobídete sa bez skutočne rýchleho a stabilného pripojenia.

Nič pre pomalé linky

Prenos videa v rozlíšení 4K kladie vysoké nároky na rýchlosť. Amazon odporúča na bezproblémové sledovanie rýchlosť sťahovania aspoň 15 Mbit/s, Netflix dokonca 25 Mbit/s. Pokiaľ neviete, aký rýchly vlastne máte internet, určite sa oplatí urobiť si test rýchlosti pripojenia k internetu.

Aj keď si platíte od poskytovateľa internet s rýchlosťou 25Mbit/s a viac, stále nemusíte mať istotu, že si 4K vždy dokonale vychutnáte. V špičkách rýchlosť ovplyvní agregácia, rovnako tak počítajte s komplikáciami, pokiaľ v jednej domácnosti zdieľa internetové pripojenie viac zariadení. To je v dnešnej dobe múdrych telefónov, herných konzol a tabletov absolútne bežné.

Hlavne internet bez obmedzení

Rýchlosť spoločne s agregáciou nie je tým jediným, čo by vás pri výbere internetového pripojenia pre sledovanie 4K videa malo zaujímať. Dôležité sú tiež limity pre objem prenesených dát. Toto upozornenie sa tak týka predovšetkým užívateľov s mobilným pripojením a zákazníkov menších poskytovateľov, ktorí môžu objemy dát limitovať. Počas hodiny sledovania videa v 4K sa prenesie približne 7 GB dát. To rozhodne nie je málo, a preto si radšej vopred zistite, či sa vás nejaké limity netýkajú.

Skôr ako si zaplatíte premium

Vyššie spomenutý test rýchlosti pripojenia a prieskum podmienok vášho poskytovateľa sa oplatí urobiť čo najskôr. Minimálne pred rozhodnutím zaplatiť si u nejakej služby členstvo iba kvôli tomu, aby ste mohli sledovať videá v 4K. To sa týka napr. Netflixu. Zaplatiť mesačne 300 Kč za Ultra HD rozlíšenie a následne zistiť, že vás brzdí internet, by bola veľká škoda. Keď už viete čo od pripojenia vyžadovať, nájdite si to správne pripojenie k internetu podľa lokality jednoducho a bez komplikácií. Katalóg poskytovateľov pripojenia vám na jednom mieste poskytne všetky dôležité informácie, aby ste sa mohli rozhodnúť.

Modem a router – dva nenápadné prístroje, bez ktorých si dnes nevieme predstaviť život. Ale viete vlastne, na čo presne slúžia a aký je medzi nimi rozdiel? Náš článok vám pomôže zorientovať sa v záplave odborných pojmov, ako je WAN, LAN, DSL či Wi-Fi. Zistite, ako modem prepája vašu domácnosť s internetom a ako router riadi dátovú prevádzku medzi vašimi zariadeniami.

Hlboko v pralese sa odohráva tichá revolúcia. Kmeň Marubo, žijúci po stáročia v súlade s prírodou, sa vďaka Starlinku od Elona Muska pripojil k internetu. Sociálne siete sa však stávajú zdrojom informácií i dezinformácií a vyvolávajú otázky ohľadom vplyvu na mladú generáciu. Dokáže si kmeň Marubo zachovať svoju identitu tvárou v tvár modernému svetu?

Už samotné zaobstaranie kvalitného routeru býva pomerne komplikované, a preto problémy spojené s jeho používaním otravujú dvojnásob. Pozrite sa na niekoľko praktických informácií, tipov a rád, ktoré vám v prvom rade predstavia samotný router a v druhom poradia, ako vyriešiť jeho nežiadúce prehrievanie.

Iste ste na mnohých weboch súhlasili s využívaním cookies súborov. Viete ale, na čo všetko sa vlastne používajú a na akom princípe pracujú? Základné informácie o cookies sme spísali do jedného článku.

Internet vecí je jedným z fenoménov súčasnej doby v oblasti IT a internetu. Prečítajte si, ako využiť internet vecí (IoT) aj u vás doma a na čo si pri jeho používaní dať pozor.

Keď máte rýchle pripojenie, ale dochádza k výraznému kolísaniu rýchlosti, je niečo zrejme zle. Kde začať hľadať, to je otázka. V zásade ako prvé by ste mali overiť, či pripojenie skutočne ponúka rýchlosť, ktorú máte dohodnutú s poskytovateľom v zmluve. Problémy môže spôsobovať aj veľké množstvo spustených aplikácií, to treba skontrolovať a prípadne nechať len tie, ktoré naozaj momentálne využívate. Potom si overíte agregáciu a skontrolujete router.

Ďalšie jazykové verzie