Ak patríte medzi používateľov internetu, pre ktorých je vysnívaným cieľom rýchle a spoľahlivé pripojenie prostredníctvom routera, možno práve uvažujete o voľbe medzi frekvenciou 2,4 GHz a 5 GHz. Ktorá z nich pre vás bude vhodnejšia a bude lepšie spĺňať všetky kladené požiadavky?
Odpoveď na otázku v úvode nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Každá frekvencia má totiž svoje plusy, napriek tomu sa ani jedna z nich nevyhne aj nejakým tým detailom, ktoré by vám nemuseli v praxi vyhovovať. Pred výberom prístroja si teda v kľude s rozvahou prejdite možnosti a zoznámte sa s vlastnosťami dostupných routerov.
Dnešné moderné Wi-Fi routery pracujú na dvoch odlišných frekvenciách. Čo sa týka rýchlosti, je na tom určite lepšie prenos v pásme 5 GHz. Pri vykonaných testoch za optimálnych podmienok je skutočne rapídne rýchlejší v oblasti downloadu (sťahovania dát) aj uploadu (odosielania). Samozrejme sú tu tie spomínané optimálne podmienky, ktoré rozhodne nie je možné dosiahnuť stále. Pripojenie na krátku vzdialenosť bez prekážok je pri frekvencii 5 GHz bezproblémové a pásmo býva voľnejšie ako v prípade frekvencie 2,4 GHz. Môže tak dochádzať k nežiadúcemu rušeniu. Na druhej strane nižšia frekvencia (teda 2,4 GHz) oveľa lepšie preniká prípadnými prekážkami, aj keď je výrazne pomalšia.
Mnoho modelov moderných routerov zvláda bez problémov vysielať súčasne signál na oboch spomínaných frekvenciách, takže buď zvolíme požadovanou frekvenciu na prijímacom zariadení manuálne, alebo sa automaticky sama nastaví tá, ktorá ponúka momentálne lepšie pripojenie. Pokiaľ sa teda rozhodnete zriadiť si vlastnú domácu bezdrôtovú sieť s využitím Wi-Fi routera, zvážte jeho umiestnenie tak, aby bol príjem maximálne jednoduchý a signál nebol výraznejšie rušený ani clonený. Využívať môžete obidve frekvencie v jeden moment a ku konkrétnej sieti pripojiť tie zariadenia, pri ktorých sa to viac vyplatí.
Projekt Stargate je ambiciózna iniciatíva zameraná na vytvorenie infraštruktúry pre umelú inteligenciu v USA. Cieľom je investovať 500 miliárd dolárov počas nasledujúcich štyroch rokov. Projekt, podporený gigantmi ako OpenAI, SoftBank a Microsoft, sľubuje tisíce pracovných miest a ekonomickú dominanciu USA.
RoboMind je vzdelávací nástroj, ktorý slúži na učenie základov programovania pomocou virtuálneho robota. Využíva pritom jednoduchý programovací jazyk Robo, ktorý je vhodnou voľbou pre začiatočníkov. Študenti sa pomocou neho učia algoritmické myslenie prostredníctvom praktických úloh, ako je navigácia bludiskom či manipulácia s objektmi.
Sam Altman, CEO OpenAI, oznámil, že spoločnosť už vie, ako vytvoriť všeobecnú umelú inteligenciu a smeruje k vývoju superinteligencie. Podľa jeho predpovede by mohla byť realitou už za niekoľko rokov. Napriek tomu, že súčasné AI systémy majú stále významné nedostatky, Altman verí v ich rýchle prekonanie.
Minecraft: Education Edition prepája populárny herný svet s výučbou. Deti môžu objavovať programovanie, spolupracovať pri riešení problémov a učiť sa nové zručnosti v známom prostredí plnom tvorivosti. Ako funguje a hodí sa aj pre menšie deti?
Alice je vzdelávacia platforma, ktorá umožňuje deťom aj študentom preniknúť do sveta programovania prostredníctvom tvorby 3D animácií, interaktívnych príbehov a jednoduchých hier. Hodí sa ako pre školákov, tak aj používateľov na vysokých školách. Čo všetko ponúka a ako funguje?
Americká vláda zahájila vyšetrovanie čínskej spoločnosti TP-Link, ktorá ovláda 65 % trhu s routermi. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť po odhalení využitia ich zariadení pri ransomvérových útokoch.